Men ziet het, over de veel genoemde Baai van Camranh wordt hier met geen woord gerept. De reden De inrichting zou schatten gelds kosten, te meer daar het punt eigenlijk alle achterland mankeert. Bovendien, men had te Kaap St. Jacques immers al iets en daar voor twee bases op zoo korten afstand geen plaats was, valt wel in te zien, dat men liever het bestaande uitbouwde dan dit prijs te geven en elders opnieuw te beginnen. Overigens, tot eind 1937 was dit ook het eenige punt, waar geschut was opgesteld. Wel moet daarna in dit opzicht op andere punten het e.e.a. zijn verricht, doch daarover zwijgen de bronnen, zooals valt te begrijpen. Slechts maakten telegrammen in de afgeloopen weken melding van bezetting door de Japanners van de kustforten (batterijen?) van Do Son (bij Haiphong; zie schets nr. 3). Wat de verbetering van de machtsmiddelen in het algemeen betreft is men ervan uitgegaan, dat zij van elders, moederland of andere bezittingen, zouden kunnen worden versterkt. Men kan nu achteraf wel zeggen, dat deze aanname fout was. Belangrijker is het echter, uit het gebeurde de juiste les te trekken dat niet één deel van de weermacht had moeten zijn uitgebreid, doch dat zij in haar geheel harmonisch had moeten worden op-, in dit geval uitgebouwd. Hoe het zij, men schijnt de volgorde leger, luchtmacht, vloot te hebben gekozen. En wat het leger betreft het gevaar lag in het n. van Siam zou slechts iets zijn te ver wachten zoodra men in het n. zou zijn gebonden. Hoè het leger na 1937 is versterkt, is niet te zeggen. Na dat jaar hebben niet alleen wij het standpunt ingenomen, dat het beter is, aan zaken van defensie niet al te veel ruchtbaarheid te geven. Zelfs wat de dislocatie betreft zijn na begin 1938 geen mededeelingen meer verschenen, die eenige aanspraak op volle digheid of betrouwbaarheid kunnen maken. Het is derhalve onder voorbehoud dat wij onderstaande opsomming gevenzij beoogt niet meer dan den lezer eenig inzicht te verschaffen in de groe peering van de Fransche strijdkrachten te land. 1063 1880 vlootbases te Saigon Poelau Condor en te Haiphong of een ander, nader te bepalen punt in Tonkin. 1890voorstel van de admiraliteit, bij decreet vastgesteld in 1898 vlootbases te Kaap St. Jacques en Port Courbet (Hongay). 1899 vlootbases te Saigon - Kaap St. Jacques en te Port Courbet. 1900 en 1901 credieten beschikbaar gesteld voor de inrichting van de basis Saigon. 1905 vlootbasis te Saigon Kaap St. Jacques alleen. 1914 (Maart) steunpunt Saigon Kaap St. Jacques daar geen fondsen meer beschikbaar worden gesteld, practisch alleen laatstgenoemd punt. 1922 vlootbasis Saigon Kaap St. Jacques. 1925 Saigon blijft een open stadKaap St. Jacques wordt „vluchthaven" 1929 Saigon Kaap St. Jacques vlootbases. 1933 weder steunpunt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 84