dat Italië met zijn relatief groote luchmacht Duitschland's bond genoot zou kunnen zijn dat de houding van Rusland min of meer twijfelachtig was dat Polen, mede tengevolge van leugenachtige aanbiedingen van Hitler, Duitschland in zooverre steunde, dat het ook aanspraak maakte op Tsjecho-Slowaaksch grondgebied, terwijl tenslotte, last but not least, de luchtstrijdkrachten van het toen reeds te veel verpolitiekte Frankrijk in zeer slechten staat verkeerden. Wat de waarde van het Fransche luchtwapen betreft, moge in herinnering worden gebracht, dat Mr. C. G. Grey, uitgever van „The Aeroplaneen een der beste kenners van de Europeesche toestanden op luchtvaartgebied, in October 1937 schreef France has increased the size of the Armee de I'Air, hut has not shown the technical advance which other nations have made. Comparisons between the performances claimed officially for the aeroplanes of the different nations show that France has fallen sadly behind hand. The result has been a reorganization by nationalization of the French Aircraft Industry which may put the Armee de I'Air on a sounder basis, or may quite conceivably reduce it to com parative impotence." Wij kunnen hieraan slechts toevoegen, dat de nationalisatie van de industrie, waarbij een controlestelsel werd ingevoerd, hetwelk veel overeenkomst vertoonde met dat van de commissarissen in Sowjet-Rusland, niettegenstaande de zeer gunstige verwachtingen, welke het Fransche luchtvaart ministerie daarvan koesterde, tot den nieuwen wereldoorlog wel zeer geringe verbeteringen heeft gebracht. Het is wellicht niet te boud gesproken, te zeggen dat het verloop van den oorlog ware hij in dat geval ook uitgebroken, hetgeen een vraag op zich zelve vormt geheel anders zoude zijn geweest indien de Fransche regeering in de jaren voor den oorlog ten opzichte van de toestanden in de Fransche industrie denzelfden moed had getoond als de eenvoudige poilu in den strijd. Ook dan zou de wereldgeschiedenis wellicht geheel anders zijn geschreven. Na de overeenkomst van Mtinchen was het voor de Britsche en Fransche staatslieden duidelijk dat, niettegenstaande de plech tige beloften van Hitler, met de opoffering van een belangrijk deel van de weerkracht van Tsjecho-Slowakije het gevaar voor een verderen overval van Europa wel voor een korten tijd was geweken, maar dat het daarmede nog geenszins was bedwongen. De maatregelen ter opvoering van de wapenindustrie werden dan ook vooral in Engeland met kracht voortgezet, doch hiermede was de gezamenlijke sterkte van de Geallieerde luchtvloten niet gelijk aan die van de Duitsche en wel omdat na het beschikbaar stellen van de vliegtuigen, de opleiding van het strijdend- en van het monteurspersoneel nog zeer veel tijd kost en uit den aard van de zaak groote moeilijkheden werden ondervonden bij het voldoen aan de steeds toenemende vraag naar bekwame instruc- 993

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 8