1072 gebracht. Gezien de uitgestrektheid van het eiland Java, is groote mobiliteit van het leger aldaar een eisch van de eerste orde. Deze motorisatie dient hand aan 'hand te gaan met mime toepassing van gemechaniseerde strijdkrachten (vechtwagens en pantserauto's) welke door snelheid, gepaard gaande aan groote gevechtskracht, in staat zijn de actie van de vorenbedoelde gemotoriseerde strijdkrachten in te leiden, te steunen en door te voeren. Deze middelen vormen derhalve met de gemotoriseerde strijdkrachten een onverbrekelijk geheel, waarvan het welslagen van de actie afhankelijk is. De geboden verhooging van de getalsterkte van 'het leger houdt eveneens onmiddellijk verband met de in den huidigen oorlog toegepaste strijd- methoden. Zooals de krijgsbedrijven van de laatste maanden hebben aan getoond, dient ernstig rekening te worden gehouden met de mogelijkheid, dat gelijktijdig met een landingsonderneming verschillende objecten in het binnenland, welke van militaire of economische beteekenis zijn, door den vijand met parachutetroepen en/of luchtinfanterie, overgevoerd in transport vliegtuigen, worden aangevallen. Bovendien heeft de ervaring uitgewezen, dat vérgaande maatregelen moeten worden genomen voor de directe bevei liging van objecten van vitaal belang tegen georganiseerde of op zich zelf staande pogingen tot sabotage, terwijl ten slotte de mogelijkheid van meer voudige aanvallen gelijktijdig op verschillende fronten dwingt tot uitgebreide bewakingsmaatregelen zoowel langs de kust als in het binnenland. Deze overwegingen hebben geleid tot de gevolgtrekking, dat ook de mankracht van het leger uitbreiding behoeft. Deze personeelsversterking van het leger heeft mede een onderwerp van studie uitgemaakt van de Weerbaarheidscommissie, welke dezer dagen haar eindrapport heeft ingediend. De Regeering heeft zich over dit rapport nog geen definitief oordeel kunnen vormen. Voor zoover die voorstellen de instemming van de Regeering mochten verwerven, zullen de daarvoor noodig geachte credieten bij aanvullende begrooting worden aangevraagd. Het ligt in het voornemen van de Regeering aan diè maatregelen, waaraan Zij Haar goedkeuring kan hechten, zoo spoedig mogelijk een begin van uitvoering te geven. Enkele, van den wil der Regeering onafhankelijke omstandigheden zijn oorzaak, dat aan de in deze ontwerp-begrooting opgenomen ramingen van uitgaven voor legerversterking slechts een betrekkelijke nauwkeurigheid kan worden toegekend. In de eerste plaats heeft het uitschakelen van de Europeesche wapenmarkt geleid tot het zoeken naar mogelijkheden tot aanschaffing van het benoodigde materieel elders, met het gevolg, dat thans het prijzenpeil van het aan te koopen materieel nog niet geheel kan worden overzien. Voorts is de Regeering bij Haar aanschaffingspolitiek min of meer gebonden aan de mogelijkheid van levering terwijl ten slotte nog in aanmerking dient te worden genomen, dat bij den huidigen toestand van spanning in de internationale situatie telkenmale bijzondere maatregelen noodzakelijk blijken, waarvoor nog geen credieten beschikbaar zijn, doch welker uitvoering niettemin geen uitstel gedoogt. Kan uit het vorenstaande blijken, dat aan de thans ingediende oorlogs- begrooting geen bindende beteekenis mag worden toegekend, zooals in normale tijden het geval was, nochtans is de Regeering van oordeel, dat Zij de onderwerpelijke begrotingsvoorstellen den Volksraad met vertrouwen mag voorleggen, aangezien Zij er van overtuigd is, dat het door Haar gevolgde en te volgen beleid, gericht op snelle versterking en verhooging van de weerbaarheid, en aangrijping van elke gelegenheid tot aanschaffing van materieel, hetwelk in het bewapeningsprogramma past, de instemming van dit College zal hebben. De defensie wordt geschraagd door de plichtsbetrachting en offerzin van de tienduizenden, die daarvan deel uitmaken. De verhoogde paraatheid en waakzaamheid maken het noodzakelijk, dat bij het Leger en bij de Vloot

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 93