1073 velen, hetzij onder de wapenen blijven, hetzij op geregelde tijden worden opgeroepen, teneinde de noodige geoefendheid te verkrijgen dan wel te onderhouden. De Stadswachten en Vrijwillige Oefen Corpsen mogen zich in een groote belangstelling verheugen. Blijmoedig worden de daaraan ver bonden persoonlijke offers gebrachtzij zijn een treffend bewijs van de vaderlandsliefde en vastberadenheid, welke allen bezielen. Versterking van de Zeemacht op korten termijn is onder de huidige omstandigheden eveneens een belang van de eerste orde. De beste versterking zou verkregen worden door uitvoering van het vlootplan-1940. Daar het echter vrijwel uitgesloten moet worden geacht het in dat vlootplan vervatte groote materieel thans te verkrijgen, dient ander materieel te worden aangeschaft, dat wèl en op betrekkelijk korten termijn kan worden verkregen en waarbij zooveel mogelijk aanpassing dient te worden gezocht bij het vlootplan-1940. Ter verwezenlijking van dit doel werd bij de 6de aanvullende Marine- begrcoting voor 1940 een crediet van 26 millioen aangevraagd als eerste termijn voor de aanschaffing van licht materieel, vliegtuigen en andere benoodigdheden voor de locale defensie. Als tweede termijn daarvoor wordt bij de voorliggende ontwerp-begrooting een crediet van 43 millioen op gebracht. Zooals in de memorie van toelichting op voormelde aanvullende begrooting reeds werd medegedeeld, moge worden herhaald, dat, wanneer levering binnen redelijken tijd van nog ander materieel ter verdere versterking van de Zeemacht mogelijk mocht blijken, mits op korten termijn besteld, dadelijk en zoo noodig vooruitloopende op de goekeuring van den begrcotingswet- gever, tot bestelling zal worden overgegaan. Ook de personeelsvoorziening van de Vloot heeft de bijzondere aandacht, daar de bron, welke te dien aanzien door het moederland werd gevormd, tijdelijk is uitgeschakeld. Reeds is overgegaan tot een belangrijke uitbreiding van de werving hier te lande van Europeesch en Inlandsch personeel. Voor de verdere financiering van den aanbouw hier te lande van een tweetal Gouvernements marineschepen, tevens mijnenlegger, zullen gelden worden aangevraagd, alsmede voor den bouw van diverse kleinere vaar tuigen ter vervanging van afgekeurd materieel van de vloot der gewestelijke vaartuigen. Voorts zullen, ter uitvoering van de voorstellen der Commissie voor het preventief toezicht ter zee en de kustbewaking, gelden voor den afbouw van twee 18' motorschepen en voor den aanbouw van een derde zoodanig motorschip benoodigd zijn. Voorts ontleenen wij aan de Memorie van Toelichting op de IVde begrootingsafdeeling (Binnenlandsch Bestuur). Uit overwegingen van militairen aard is het voorts gewenseht, dat het Leger zoo spoedig mogelijk de vrije beschikking verkrijgt over de thans met veldpolitiediensten belaste afdeelingen maréchaussée, in verband waar mede al dadelijk een aanvang dient te worden gemaakt met de voorbereiding tot vervanging van deze maréchaussée door veldpolitie, ter uitvoering van welken maatregel eenig middelbaar politiepersoneel zal zijn op te leiden, hetwelk als kader zal optreden nadat deze vervanging tot stand zal zijn gebracht. In totaal zullen in opleiding moeten worden genomen 70 leerling-inspecteurs en 30 leerling-hoofdagenten. Met de opleiding van hoofdagenten is reeds ten deele een aanvang gemaakt. Het ligt in de bedoeling, ook zoo spoedig mogelijk tot opleiding van het verder noodige politiepersoneel over te gaan. De ditmaal zeer uitgebreide Memorie van Toelichting op de VlIIste begrootingsafdeeling (Oorlog) luidt als volgt

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 94