1074 Verschillende omstandigheden, welke hieronder nader zijn uiteengezet, hebben er toe geleid, dat aan de voorliggende begrooting niet die waarde op het punt van nauwkeurigheid kan worden toegekend, als de Regeering met het oog op het budget-recht van den Volksraad in het algemeen wen- schelijk acht. De overweging evenwel, dat de aanbieding van de begrooting bezwaarlijk nog langer kan worden uitgesteld, gepaard gaande aan de overtuiging, dat het niet mogelijk is de verschillende factoren, welke de betrekkelijke waarde van deze begrooting beheerschen ook in de nabije toekomst op redelijke wijze in de begrootingscijfers te verdisconteeren, heeft tot de indiening in den huidigen vorm doen besluiten. De bedoelde factoren zijn van velerlei aard en zijn, zcoal niet uitsluitend dan toch voor het overgroote deel, een gevolg van de ontwikkeling in den internationalen toestand alsmede van de gewijzigde methoden van de heden- daagsche oorlogvoering. De bestudeering van de voorshands nog söhaarsche berichten omtrent de wijze, waarop de hedendaagsche krijgsverrichtingen worden uitgevoerd, heeft een nieuw licht geworpen op de ook in deze gewesten in geval van oorlog te verwachten strijdmethoden. Zulks heeft de Regeering niet slechts doen besluiten tot een aanzienlijke versterking van het leger, doch heeft Haar bovendien de overtuiging geschonken, dat daarnaast alle beschikbare krachten en middelen aan de weerkracht van deze gewesten dienstbaar moeten worden gemaakt. De voorgenomen versterking van het leger zal, naast verdergaande moto riseering en mechaniseering, o.m. omvatten een aanmerkelijke uitbreiding van het luchtwapen. Voor de aanschaffing van het daarvoor benoodigde vliegtuigmaterieel werd reeds bij de 6e aanvullende begrooting voor het jaar 1940 (Zittingsjaar 19401941, Ond. 15) een eerste termijn aangevraagd. In de voorliggende begroeting is thans gerekend op den benoodigden tweeden termijn voor de aanschaffing van dit materieel, waarvoor overigens de bestellingen bereids zijn geplaatst. Voorts is gerekend op een crediet ad rond 14 mm., welk bedrag bedoeld is als een tweeden termijn ten behoeve van een in het voornemen liggende verdergaande versterking van het luchtwapen, waarvoor de eerste termijn zal worden gebracht op een binnenkort den Volksraad aan te bieden achtste aanvullende oorlogsbegrooting voor het dienstjaar 1940. Voor het in bestelling geven van het voor deze verdere versterking noodig geachte materieel werd de in Amerika aanwezige aankoopcommissie bereids van de noodige instruc ties voorzien. De in de voorgaande leden omschreven versterking van de militaire luchtvaart maakt zoowel uitbreiding van de personeelsformatie als van de grondorganisatie noodzakelijk. De daarvoor vereischte credieten zijn evenwel nog niet in deze begrooting opgenomen, daar de werkzaamheden, aan het ontwerpen van deze nieuwe formatie en organisatie verbonden, nog niet zijn beëindigd. Aangezien de Regeering het onder de huidige omstandigheden niet verantwoord acht de middelen, welke reeds thans kunnen leiden tot het zoo spoedig mogelijk bereiken van den gewenschten eindtoestand, onge bruikt te laten op grond van de formeele overweging, dat de daarvoor vereischte credieten niet aanstonds beschikbaar zijn, volgt hieruit de be trekkelijke waarde, die aan de voorliggende begrooting in haar huidigen vorm moet worden toegekend. Omtrent de wijze, waarop alle beschikbare krachten en middelen aan de weerkracht van deze gewesten dienstbaar zullen worden gemaakt, heeft de Regeering dezer dagen de uitgewerkte voorstellen van de weerbaarheids commissie ontvangen. Hoewel het in het voornemen ligt, aan de voorstellen, voor zoover zij de instemming van de Regeering zullen verwerven, spoedig uitvoering te geven, konden daarvoor nog geen credieten worden opgebracht. Als volgende belangrijke factor, welke aan de waarde van de voorliggende begrooting afbreuk doet, dient het volledig uitvallen van de Europeesche

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 95