1075 wapenmarkt te worden genoemd. Zooals bekend mag worden aangenomen, werd behoudens voor wat de militaire luchtvaart aangaat, welke reeds geheel op de Amerikaansche productie was georiënteerd het voor het leger bestemde materieel uit utiliteitsoverwegingen hoofdzakelijk uit Europa betrokken. Nu ten gevolge van de ontwikkeling van den oorlogstoestand in Europa de Europeesche wapenfabrieken hun leveranties moesten staken, is het leger sedert eenige maanden uitsluitend op de leveringsmogelijkheden van andere landen aangewezen. Deze omschakeling geeft, als gevolg van de grootere onzekerheid omtrent de verschuldigde prijzen, aan de ramingen voor 1941 reeds aanstonds een geringere nauwkeurigheid dan normaal mag worden verwacht en heeft mede ten gevolge, dat het inzicht in de afleveringsmogelijkheden van het aan te schaffen materieel is vertroebeld. Bestond, als gevolg van het jarenlange intensieve contact met de Europeesche wapenfabrieken, hieromtrent tot voor kort een redelijk inzicht, thans zijn de geheel anders liggende mogelijk heden in Amerika en elders oorzaak, dat eenig materieel, op de aflevering waarvan bij de begrooting voor 1940 werd gerekend, gedurende dat jaar niet meer kan worden afgeleverd, terwijl aan den anderen kant materieel, welks aflevering eerst in 1941 werd verwacht, reeds in den loop van 1940 kan worden tegemoet gezien. Het behoeft niet nader te worden betoogd, dat uit dezen hoofde in het loopende jaar meermalen aanschaffingen hebben plaats gehad en wellicht ook nog zullen plaats hebben, waarvoor op de begrooting voor 1940 geen credieten beschikbaar zijn, terwijl daarnaast voor 1941 reeds geldelijke verplichtingen zijn aangegaan en nog zullen worden aangegaan voor aanschaffingen, waarvan de credieten in de be grooting voor 1940 besloten zijn. Hoewel aan de hand van de bereids geplaatste bestellingen in de voorliggende begrooting zoo gced mogelijk met dezen factor is gerekend (de hiermede verband houdende wijziging voor 1940 zal worden verwerkt in eene aanvullende begrooting voor dat jaar) en het voorts te verwachten valt, dat de verdere verschuivingen zich in geldelijken zin tot op zekere hoogte zullen nivelleeren, is het niettemin duidelijk, dat verschillen tusschen de uitkomsten en de ramingen zoowel voor 1940 als voor 1941 niet kunnen worden voorkomen. Voorts kan als gevolg van de beperkte capaciteit van de Amerikaansche geschut-industrie voorshands niet worden gerekend cp de levering van enkele voor de versterking van het leger gewenschte geschutsoorten, terwijl daar entegen wel de mogelijkheid tot aanschaffing aanwezig is van andere wapen soorten, bv. vechtwagens, mitrailleurs, geweren (w.o. semi-automatische) karabijnen, pistolen en handgranaten, van welke wapenen met vrucht gebruik zal kunnen worden gemaakt ten behoeve van de in het voornemen liggende verdere versterking van de weerkracht van deze gewesten en ter redelijke vervanging van het beoogde doch niet te verkrijgen materieel. Van de gebleken mogelijkheid tot aanschaffing van dit materieel is onverwijld gebruik gemaakt. Voor zoover omtrent deze vervangende aan schaffingen, thans inzicht bestaat, is daarop bij de voorliggende begrooting gerekend voor het overige vormen deze aanschaffingen echter eveneens een factor, welke de uitvoering van de begrooting eenigermate onzeker doet zijn. Ten slotte dient er rekening mede te worden gehouden, dat de huidige internationale spanningen bij herhaling noodzaken tot maatregelen, welke hoewel daarvoor geen credieten beschikbaar zijn zonder uitstel tot uitvoering moeten worden gebracht. Het ligt in het voornemen, deze „spanningsmaatregelen" en alle hiervoor genoemde maatregelen voor zooveel noodig t.g.t. door middel van aanvullende begrootingen aan het oordeel van den Volksraad te onderwerpen. De Re geering ontveinst zich geenszins, dat de Volksraad dusdoende meermalen voor een voldongen feit zal worden gesteld en derhalve het budgetrecht in zeker opzicht geweld zal worden aangedaan. Zij ziet echter geen mogelijk heid thans een begrooting in te dienen, welke onder de dagelijks sterk wisselende omstandigheden door Haar zou kunnen worden aanvaard als

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 96