teurs. Er werd echter ook op dat gebied in Engeland zeer hard gewerkt, want terwijl de R.A.F. in 1935 over niet meer dan 2 vliegscholen beschikte, bedroeg in 1937 dat aantal 11 en bij het uitbreken van den oorlog 31, terwijl het aantal lesvliegtuigen door een groote bestelling van „Havard"-vliegtuigen bij de North American Aircraft Corporation belangrijk werd uitgebreid. Boven dien werden aan de R.A.F. zelve nog vóór het uitbreken van den oorlog toegevoegd 250 lichte tweemotorige „Hudson"-bommen- werpers, gebouwd door de Amerikaansche Lockheed Aircraft Corporation, en plaatste Frankrijk groote bestellingen van de ook in Nederlandsch-Indië welbekende Glenn Martin"-bommenwer- pers en „Curtiss"-jachtvliegtuigen. Hoewel de aflevering van deze maohines niet zoo snel verliep als met het oog op den gespannen toestand in Europa wel wenschelijk was en dit omdat de Ame rikaansche industrie ook alweer tijd noodig had om zich in te stellen op een verhoogde productie kon in Augustus van het vorige jaar reeds worden vastgesteld, dat het tijdstip, waarop de kracht van de Geallieerde luchtvloten grooter zoude zijn dan die van Duitschland, spoedig zou aanbreken, waarmede dan de plannen van Hitier om het niet-Duitsche Europa onder de hielen zijner soldaten te vertrappen, practisch de bodem zouden zijn ingeslagen. Hitier heeft bedoeld tijdstip niet afgewacht Gebruik makend van het voordeel dat de centrale ligging van Duitschland bood, viel hij met zijn geheele luchtmacht in Polen terwijl de onder handelingen nog gaande waren en het gelukte hem door dit verraderlijke optreden, binnen enkele dagen bijna de geheele Poolsche luchtmacht neer te slaan. Na de bezetting van Polen was de verhouding tusschen de Geallieerde en Duitsche luchtstrijdkrachten wederom ten nadeele van de eerste veranderd. Het mag echter als een zeer gelukkige omstandigheid worden beschouwd dat de materieele verliezen, welke door Duitschland in Polen werden geleden, de Duitsche legerleiding in November 1939 deed afzien van een onmiddellijken aanval op Engeland en Frankrijk. Konden de kleine mogendheden daardoor haar, vooral op materieel gebied niet al te goed voorziene strijdkrachten in sterkte doen toenemen, de geschonken tijd gaf aan Engeland en Frankrijk de gelegenheid, met kracht verder te bouwen aan hunne luchtmachten, terwijl tenslotte, naarmate het Amerikaansche volk meer de gelegenheid kreeg, in te zien aan welke gevaren ook het Westelijk Halfrond zou zijn blootgesteld indien Duitschland de overwinning behaalde, hoe langer hoe meer geneigd bleek, de Geallieerde strijdkrachten te steunen. Beschouwt men de grafiek van Mr. Wright opnieuw, dan valt daaruit dadelijk af te leiden dat tengevolge van de gezamenlijke krachtsinspanningen van Engeland, Frankrijk en Amerika in April 1940 het tijdstip was bereikt waarop de productie voor de R.A.F. 994

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 9