9. UIT DEN VOLKSRAAD. De op 10 Mei ingetreden bijzondere omstandigheden maakten het noodig, de toen reeds vrijwel gereed liggende ontwerp- begrooting 1941 grondig te herzien. Daar hiermede eenige tijd gemoeid ging, kon zij niet bij de opening van den Volksraad op 16 Juni j.l. aan dit College worden aangeboden, hetgeen weder tot gevolg had, dat het gebruikelijke overzicht van de a.s. begroo ting ditmaal ontbrak in de openingsrede van den Gouverneur- Generaal (zie I.M.T. nr. 7, blz. 693). Dit overzicht is thans gegeven in de bij wijze van uitzondering bij het op 4 October aan den Volksraad aangeboden begrootings- ontwerp, gevoegde algemeene inleiding. Hieraan ontleenen wij het volgende, op de landsverdediging betrekking hebbende, gedeelte. 1071 De sinds 1936 ingezette versterking van het leger dient, naar de in den huidigen oorlog toegepaste strijdmethoden hebben aangetoond, met kracht te worden voortgezet. Behalve versterking van het luchtwapen, voortschrij ding op den reeds ingeslagen weg van motoriseering en mechaniseering van de troepen te land en van modemiseering van bewapening en uitrusting, is ook verhooging van getalsterkte geboden. De gebeurtenissen op het Europeesche strijdtooneel geven een duidelijk beeld van de uiterst belangrijke, in vele opzichten zelfs overheerschende plaats, welke het luchtwapen in den modernen krijg inneemt. Het succes van eenige operatie van beteekenis blijkt voor een belangrijk deel afhan kelijk te zijn van het meesterschap in de lucht. Ook is gebleken dat de strijd in de lucht slechts dan met kans op succes kan worden gevoerd en volgehouden, indien wordt beschikt over een groote hoeveelheid materieel van uitstekende kwaliteit. Deze, ook voor de defensie van Nederlandsch-Indië zoo belangrijke erva ringen laten geen twijfel aan de noodzakelijkheid van een verdere versterking van het luchtwapen hier te lande. Na de in de laatste jaren verkregen belangrijke versterking aan hoofd zakelijk tweemotorige bommenwerpers, is het noodig, het aantal jachtvlieg tuigen te vermeerderen, duikbommenwerpers in het luchtwapen op te nemen en vliegtuigen voor troepentransport aan de organisatie toe te voegen. De voor deze uitbreiding benoodigde credieten zijn in voorliggende begrooting opgenomen, waarbij wordt aangeteekend, dat de daaruit te financieren bestellingen reeds grootendeels zijn geplaatst. In de begrooting zijn nog niet verwerkt de kosten, verbonden aan de met deze versterking samenhangende uitbreiding van de personeelsformatie en grondorganisatie, aangezien de werkzaamheden, welke voor het verkrijgen van een volledig inzicht daar omtrent noodig zijn, nog niet zijn beëindigd. In de tweede plaats is een verdergaande motoriseering van de tot het leger behoorende eenheden geboden, waaronder dient te worden verstaan het uitrusten van deze eenheden met motorvoertuigen ten behoeve van een snelle verplaatsing, opdat op punten waar ernstig gevaar dreigt, op korten termijn een troepeneenheid van groote sterkte kan worden samen-

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 92