Aan de Memorie van Toelichting betreffende de zoojuist bij den Volksraad ingediende achtste aanvullende oorlogsbegrooting voor 1940 ontleenen wij het volgende. 1176 Zooals reeds in de Memorie van Toelichting, behoorende bij de oorlogs begrooting voor 1940 (zie I.M.T. nr. 11, blz. 1073 e.v.) werd bekendgesteld, zijn in hoofdzaak als gevolg van het volledig uitvallen van de Europeesche wapenrnarkt en de hierdoor noodzakelijk geworden wijziging in de aanschaf- fingspolitiek - gedurende het loopende jaar meermalen bestellingen geplaatst, waarvoor op de begrooting voor 1940 nog geen credieten beschikbaar zijn. Voorts werd in die Memorie van Toelichting aangekondigd, dat de vcor 1940 met die bestellingen gemoeide bedragen zouden worden verwerkt in eene aanvullende begrooting voor dat jaar. Volgens de thans bekende gegevens is met de aldus boven de beschikbare credieten geplaatste bestellingen, in 'hoofdzaak betrekking hebbend op de aanschaffing van tractoren, vechtwagens, vliegtuigen, verbindings- en ver- sperringsmaterieel, voor 1940 een bedrag van rond 30.000.000 gemoeid. Bij de zesde aanvullende oorlogsbegrooting voor 1940 (zie I.M.T. nr. 7, blz. 703 e.v.) werd ter bestrijding van uitgaven, welke onder de huidige buiten gewone omstandigheden onvermijdelijk zijn, een aanvullend crediet opge bracht van 29.300.000. Sedert is gebleken, dat dit bedrag ontoereikend is ter financiering van alle noodzakelijke, reeds geheel of gedeeltelijk tot uitvoering gekomen, span ningsmaatregelen. Voor zoover zulks thans kan worden overzien, zal voor dat doel nog op rond 7.600.000.moeten worden gerekend. De in die ramingen begrepen maatregelen omvatten in algemeenen zin op personeelsgebied tijdelijke uitbreiding der formatie van het wapen der infanterie ten behoe ve van de noodzakelijke versterking van enkele streken in de buitenge westen oproep onder de wapenen van met groot verlof zijnde k.v. militairen ter verhooging van de paraatheid tijdelijke uitbreiding der formatie van het wapen der genie met het oog op de sterk toegenomen werkzaamheden zoowel bij de genietroepen, den militairen automobieldienst als den bouwdienst der genie inhuur van meer los personeel ten behoeve van de militaire luchtvaart als gevolg van het grootere aantal reeds ontvangen en nog te ontvangen vliegtuigen idem ten behoeve van den militairen automobieldienst als gevolg van het gestegen aantal automobielen en andere vervoermiddelen en het intensievere gebruik daarvan uitbreiding van het kabinet van den Legercommandant met een afdeeling bevoorrading, welke afdeeling wordt noodig geacht voor de coördineering van de aanschaffingen ten behoeve van de verschillende wapens en diensten. op materieel gebied hoogere exploitatie-uitgaven en aanschaffing van meer gereedschappen en andere materialen zoowel ten behoeve van de militaire luchtvaart als den militairen automobieldienst, op grond van dezelfde overwegingen als hier voor met betrekking tot den inhuur van meer los personeel werd omschreven; uitbreiding van de oorlogsvoorraden van de militaire luchtvaart en de intendance en aanschaffing van meer stalen helmen hoogere uitgaven ten behoeve van den bouw van het interneeringskamp te Koeta Tjané hoogere uitgaven voor luohtbeschermings- en andere beveiligingsmaat regelen vordering door het militair gezag van radio-ontvangtoestellen en vracht automobielen wegens de gestegen behoefte aan dit materieel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 100