11. UIT DE PERS. NOGMAALS BALLONVERSPERRINGEN. Sentinels in silver luidt het opschrift van een artikel in de Londensche Times van 28 Sept. j.l., geschreven door den lucht vaart-correspondent. Zijn belangrijkste opmerkingen volgen hier, vrij vertaald. 1177 De sperballons vormen een vertrouwd beeld boven Londen en een steeds toenemend aantal Britsche steden en dorpen. Bij nacht zijn zij de zwijgende wakers over slapende millioenenoverdag dezelfde betrouwbare vrienden voor ide bedrijvige menschenmassa's beneden. Hoewel zij den aanvaller in enkele gevallen hebben neergehaald, is dit niet hun eerste plicht. Zij zijn bestemd om den vijand op een hoogte te houden, waarop ons geschut en onze jagers hem kunnen grijpen, doch van waar hij, hoe bekwaam ook, niet met eenige nauwkeurigheid bommen kan werpen. Hierin zijn zij goed geslaagd. Een vlieger, die door de versperring zou duiken, zou inderdaad roekeloos handelen hij zou zich ernstig bloot stellen aan het gevaar, in aanraking te komen met een kabel die zijn draag vlakken zou afscheuren en hem zoo doen neerstorten. Niemand heeft ooit beweerd, dat een ballonverspenring beschermt tegen indiscriminate bombing zooals Londen ondergaat, doch haar aanwezigheid belet 'den aanvallers ongetwijfeld, de doelen te kiezen, 'die zij wel graag zouden willen raken. Waren de sperballons er niet geweest, dan zou Londen zonder twijfel meer te lijden hebben gehad van de duizenden bommen, die in de afgeloopen maand op de stad zijn neergeregend. Vele zijn neergescho ten, maar zoo snel er een verloren gaat, zoo snel is een andere de lucht ingegaan om hem te vervangen. De waarde van dit afweermiddel blijkt uit het feit, dat het elke week een uitbreiding in aantal ondergaat. Spoedig zullen alle kwetsbare gebieden van sperballons zijn voorzien. Evenals elk ander onderdeel van de R. A. F. zijn de ballonversperringen ondergebracht in eigen eenheden. Het Ballon Command onder een air vice- marshal is verantwoordelijk voor alle versperringen in het geheele land. Hieronder staan als gewestelijke eenheden de groupsde grootste group omvat Londen en bestaat uit 4 centresdie elk overeenkomen met een wing van het actieve deel van de luchtmacht, en zorgen voor de instand houding van de squadrons, flights en balloneenheden. De bedieningen van de ballons bestaan uit „een oordeelkundig mengsel" van regvSlars, volunteer reservists and auxiliaries. (Wij zouden kunnen zeg gen beroepssoldaten, stadswachten en handlangers vergelijk de organisatie van kap. Schotborgh op blz. 909 en 910 in I.M.T. nr. 10)Het ballon- commando is echter geenszins een in den oorlog als een paddestoel uit den grond gerezen eenheid. De organisatie was reeds eenigen tijd voor het uitbreken van den strijd zorgvuldig opgezet, zoodat bij het opstijgen van den eersten ballon een wel overdacht, met de ld.art. gecoördineerd plan bestond voor bescherming van de groote steden en industrieele centra. Voldoende manschappen om de zaak in gang te zetten waren toen reeds geoefend. Wie niet tot het leger behoorde, had in zijn vrijen tijd in de opleidingscentra geleerd, de ballons te vullen en leeg te laten loopen, ze te herstellen, onderdeelen aan te maken, de lier te bedienen enz. Eerst toen de inval dreigde, leerden zij mitrailleurs bedienen en geweren hanteeren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 101