1178 Zouden Duitschers uit zee of uit de lucht landen, dan weten zij nu, hoe zij hun posten met de wapenen moeten verdedigen en zoodoende leger en Home Guard (te vergelijken met onze Stads- en Landwachten) te helpen. Zouden de verbindingen worden verbroken, dan kan elke squadron, flight en z.n. balloneenheid zelfstandig optreden. Zelfs indien den centre- of groupstai iets zou overkomen, kunnen de ballons hun taak blijven vervullen. De groups leiden de verrichtingen. Zij beschikken over een meteorologische afdeeling, welke van advies dient omtrent de weersomstandigheden, die uiteraard van grooten invloed zijn op de practische bruikbaarheid van de versperringen. Het groepscommandö beslist, tot op welke hoogte de ballons zullen stijgen, wanneer zij moeten worden ingehaald en wanneer weer opgelaten. Het is telefonisch en met andere snelle verbindingsmid delen met de squadrons verbonden. Het centre is in menig opzicht een zelfstandige eenheid. Het zorgt voor voeding, kleeding en betaling van de squadrons, flights en balloneenheden. Het is verantwoordelijk voor het onderhoud van de niet weinig omvangrijke gemechaniseerde transport-afdeeling het heeft zijn eigen doktoren, kwar tiermeester, verplegingsofficier, slagers, koks, politietroepen en kantoorper soneel het vult zijn voorraden aan, vervangt en herstelt zijn ballons, zorgt voor geregelden opvoer van gas naar de balloneenheden en heeft een eigen depot. Uiterlijk vertoont een centre veel overeenkomst met een bommen werper- of jager-basis, zij het, dat zijn hoogere hangars ballons huisvesten instede van vliegtuigen. In de werkplaatsen worden duizenden meters van het aan bijzondere proeven onderworpen katoenen weefsel gebruikt voor herstelling van de gashouders en aanmaak van de met lucht gevulde „vinnen" of stabilisatoren, die de ballons op dieren döen gelijken. Mannen doen het zware werk, doch de vrouwen van de Women Auxiliary Air Force hebben haar deskundigheid bewezen in het snijden en stikken van de stof. Eleetrische naaimachines maken het mogelijk, nieuwe stukken in ongelooflijk korten tijd in te zetten. Deelen aan de buitenzijde, die aan de grootste spanningen blootstaan, wor den aan de binnenzijde versterkt met ronde schijven, diaphragma's genoemd, en met sterk band. Ook dit doen de vrouwen. Alvorens men een ballon in dienst stelt, wordt hij in een inspectie-hangar door snelwerkende pompen met lucht gevuld. Hetzelfde geschiedt voor en na elke reparatie. In deze dagen van wijdverspreide luchtaanvallen en de daartegen gelegde omvangrijke luchtbarrages zijn de herstellingswerkzaam heden vrij zwaar doordat de 'ballons steeds bloot staan aan doorboring door shrapnel (letterlijk granaatkartetsen. Het gebruik van gkn. door ld.art. is reeds enkele jaren geleden 'gepropageerd toch vermoeden wij, dat S. hier granaatscherven op het oog heeft). Het is van het grootste belang dat de reparaties en geregelde controles doelmatig worden uitgevoerdlekkende ballons vullen zich met een gevaarlijk mengsel van vulgas en lucht. (Knalgas.) Elke in gebruik zijnde ballon wordt iederen dag gecontroleerd zoodra het uit de gashouders genomen monster vulgas niet voldoet aan den vereischten graad van zuiverheid, laat men dien houder leagloopen om hem daarna te vullen met nieuw gas, dat elkeon dag door de centres wordt toegezonden op speciaal gebouwde aanhangwagens. Het werken met sperballons is niet zoo eenvoudig als het wel lijkt. Bij sterken wind gedraagt de ballon zich vaak als een weerspannig muildier, schiet plotseling en geheel onverwacht uit, tracht zich dan vast te haken aan boomen of daken, electriciteits-masten of telefoonpalen. Ongeoefende bedieningsmanschappen zouden groote schade kunnein toebrengen aan par ticulier eigendom om nog niet te spreken van 'de ballons en kabels. Voordat een ballon wordt gevuld, wordt het omhulsel op een grondzeil of een bed uitgespreid en vastgezet met een ingewikkeld netwerk van kabels, katrollen, blokken, tuitouwen en meer van dat gedoe. Dan komt de gas- aanhangwagen de vulslang wordt aan de eene zijde met 10 monden aan gesloten op de 10 gascylinders, aan de andere zijde op den inlaat van den

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 102