In aansluiting hierop ontleenen wij aan Luchtvaart Uit het artikel in de Times blijkt weder, dat aan het in de lucht houden van de kabels het eigenlijke afweerwapen wel zoo het e.e.a. vastzit. Kan het niet eenvoudiger Het Bataviaasch Nieuwsblad bracht op 5 November een antwoord op deze vraag. 1179 ballon. Men regelt de vulsnelheid met den gasdruk. De lier wordt op dezelfde wijze bediend als een auto. De bedienaar zet den motor aan, schakelt dien in de stijg- of daalsnelheid van den ballon wordt geregeld door den druk op het gaspedaal. Haalt men den ballon in, dan brengt men hem met de lier tot op enkele voeten boven den grond. Daarna verdeelt de bediening zich over den omtrek van het grondzeil of het bed, maakt de tuitouwen vast en brengt den ballon daarmede en met de katrollen enz. op de voor inspectie a.a. gewenschte hoogte. Velen zullen zich de heftige Duitsche luchtaanvallen in het .begin van October van het vorig jaar herinneren, welke gericht waren tegen de Firth of Forth in Schotland. De alarmsirenes huilden, de burgers snelden naar de schuilkelders, mili tairen renden naar hun posten. De anti-luohtvaartkanonnen begonnen te blaffen, terwijl de gevechtstoestellen snel als havikken opstegen, teneinde de Duitsche bommenwerpers aan te vallen. Dank zij de prompte actie en reactie van de Engelsche luchtstrijdkrachten, dank zij het looden gordijn des doods, dat de luchtafweerartillerie in de lucht hing, dank zij de doel matigheid van de Engelsche jachtvliegtuigen slaagde men erin de Duitsche plannen om de Forth-brug en belangrijke onderdeelen van de Engelsche vloot te vernielen, te voorkomen. Alles wat de Hunnen achterlieten, was een stel granaaittrechiers als sou venirs. Intusschen seinden de militaire gezaghebbers in Schotland onmiddellijk naar Londen om een squadron sperballons men had geen tijd te verliezen, want het was vrij duidelijk dat de Duitschers het bij deze eerste poging om de Forth-brug te vernielen niet zouden laten. Onmiddellijk kreeg „squadron 992" opdracht ballons en kabelinstallaties in te pakken en naar Schotland te gaan. Binnen een etmaal bewoog zich een onafzienbare karavaan vrachtwagens over de Great North Road in de richting van Schotland. Zes-en-dertig uur nadat de kreet om hulp uit Schot land had weerklonken, werden de eerste sperballons bij de Forth-brug opgelaten Dit voorbeeld toont verscheidene feiten aan, welke de moeite waard zijn. In de eerste plaats toont het aan, hoe snel een ballonnen-barricade kan worden verplaatst, in de tweede plaats, hoe veel vertrouwen men in Engeland stelt in deze sperballons. Wat leert nu de geschiedenis Na de eerste vinnige aanvallen op de Forth-brug is er geen sprake meer geweest van bombardementen. Niet omdat zooals de Duitschers dat doen voorkomen, men de onderdeelen der Engelsche vloot, welke eerst in de Firth of Forth waren geankerd, naar elders heeft overbracht (dan had Duitschland ze „elders" kunnen bombardeeren) maar omdat het bombar deeren vrijwel onmogelijk gemaakt werd door dteze in allerijl aangebrachte ballonversperring. Men weet dat Engelsche convooien kabelballons met zich meevoeren, als bescherming tegen de Duitsche duikbommenwerpers. De „Stuka's" kun nen dan niet laag genoeg komen om hun bommen zuiver te richten. Kabel ballons zijn echter zeer kwetsbaar, en daar de schepen toch vaart genoeg

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 103