Omtrent het voorstel van het gemeentebestuur van Bandoeng, voor de luchtverdediging van die stad sperballons aan te schaffen, meldden verschillende bladen o.m. het volgende. AMERIKA'S „OORLOGSINSPANNING". Reeds meermalen gaven de dabladen overzichten van de Ameri- kaansche plannen voor uitbreiding van de weermacht. Het daarin verwerkte cijfer-materieel berustte, zooals de schrijvers zelf op merkten, grootendeels op gissingen. Het is daarom, dat wij hier- 1180 hebben heeft men er iets nieuws op gevondenmen gaat aan boord, als in de jonge jaren van de schippers, vliegeren. Groote vliegers, aan dunne staaldraden, worden aan boord opgelaten, en wanneer er een briesje staat komen deze „draken" hoog genoeg om een ernstig gevaatr voor vleugels en schroeven van vliegtuigen op te leveren. Dit eenvoudige miiddël, mits er een briesje staat en wanneer is dit niet het geval levert een nog betere bescherming op dan ballons, daar de vliegers minder zichtbaar zijn en onregelmatiger slingeren, terwijl een vlieger natuurlijk goedkoop is en gemakkelijk vervangen kan worden. Vroeger vielen eerst Duitsche jagers de ballonnen aan, daarna kwamen de duikbommenwerpers in actie. Dat is nu afgeloopen. Een paar kogelgaten in een vlieger brengen het geval met den langen staaldraadkabel nog niet naar beneden. Wanneer er geen wind is worden natuurlijk de ballonnen weer gebruikt. Het ligt in het voornemen, boven de stad Bandoeng 150 a 200 sperballons aan te brengen, op een ouderlingen afstand van ongeveer 200 meter minimum. Het is niet de bedoeling om boven bepaalde militaire objecten een aantal ballons te „plaatsen", doch om alle sperballons in cirkelvorm boven de stad aan te brengen en wel in verschillende kleiner wordende ringvormen, dus circus-gewijs, bijvoorbeeld in drie steeds kleiner wordende cirkels, waardoor derhalve de geheele stad tegen vijandelijke nachtelijke (de sper ballons dienen niet tegen aanvallen overdag) luchtaanvallen is beveiligd. Wanneer dus eventueel een vijandelijk vliegtuig erin mocht slagen binnen deze drie cirkels tot in het centrum van de stad door te dringen, dient het ook nog de versperring van drie ringen van ballons te passeeren alvorens het weer „buiten de stad" is aangekomen. Volgens de militaire autoriteiten zal het mogelijk weren, de ballons hier te lande aan te maken alhoewel versohillende grondstoffen dan wel benoo- digdheden zullen moeten worden geïmporteerd, onder andere kabels, zoo genaamde „pianostaaldraad-kabels", waarvan de totale lengte ruwweg wordt geschat op den afstand BataviaSoerabaia en terug De gasvoorziening moet geschieden door den bouw van een installatie voor het vullen van de ballonnen met waterstofgas, welke installatie een capaciteit moet hebben om een plaats van ver over de 100.000 inwoners van gas te voorzien De kosten van een dergelijke installatie kan men op ongeveer 500.000 gulden schatten Wat de bediening van de ballons aangaat, heeft men voor eiken ballon drie manschappen noo-dig, namelijk één commandant en twee helpers. Men had zich gedacht om de bediening te doen geschieden door een compagnie van de stadswacht, welke dan actief werkzaam is, namelijk door 200 man, die dan echter als commandant moeten optreden. Daarbij heeft men dan nog nooidig 400 helpers waaromtrent men zich voorstelt deze uit vrijwil ligers te doen betrekken. Intusschen is men nog lang niet zoo ver en aleer het zoover is, dat de ballons boven Bandoeng zweven, aldus vernamen wij van wel-ingelichte zijde, zal nog zeker wel een jaar verstreken zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 104