3. DEMOCRATIE OF DICTATUUR (ID) door G. L. REINDERHOFF, Eerste Luitenant der Infanterie. DEMOCRATIE. STAATS- OF VOLKSSOUVEREINITEIT Wij willen dit opstel besluiten met een beschouwing, gewijd aan de democratie, en trachten, een antwoord te geven op de vraag, waaraan de oorzaak van de huidige nederlaag der demo cratie in Europa te wijten is aan zich zelve het geheele demo cratische systeem, de democratische gedachte dan wel aan oorzaken daarbuiten, m.a.w. zou de democratie zonder laatst bedoelde oorzaken in de naaste toekomst tóch tot ondergang gedoemd zijn geweest Wij kunnen bij de inleiding van de laatste kwestie ons het best aan een vergelijkende beschouwing wagen tusschen de grond beginselen van de dictatuur en die van de democratie. Wij weten dat o.a. Mussolini veel zijner inspiratie putte uit de leer van Macchiavelli. Diens groote bewonderaar Sorel was Mussolini's voorlichter. Aangezien ook het nationaal-socialisme en alle andere gelijknamige fascistische bewegingen het met de oorspronkelijke gedachte omtrent de verhouding van het individu tot den staat eens zijn, deze gedachte werd overgenomen van Mussolini en hij op dit punt vrijwel ongewijzigd de Macchiavellis- tische leer aanhangt, nemen wij de volgende teekenende passages over uit het beruchte boek „II princip" de vorst. Uit hoofdstuk XV Er bestaat zulk een enorm verschil tusschen de wijze, waarop men leeft en die, waarop men zou behooren te leven, dat hij, die het laatste doet, spoedig ervaart dat slechts de ondergang zijn lot iswant de goede mensch, tusschen slechte menschen levend, zal door deze tegronde worden gericht. Het is dan ook noodzakelijk dat een vorst, wil hij zich staande houden, leert niet goed te zij n. Uit hoofdstuk XVII De vorst moet er zich weinig zorgen over maken, wreed genoemd te worden ten einde zijn onderdanen in stipte 1099

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 21