gehoorzaamheid hijeen te houdenDe vraag rijst, wat heter is bij zijn volk gevreesd te zijn of bemind. Ik antwoord hierop zoowel het een als het ander, maar aangezien dit moeilijk te combineeren is, is het veiliger zich te doen vreezen dan beminnenWanneer de vorst een leger aanvoert moet hij er zich evenmin zorgen over maken, de reputatie van wreedheid te bezitten, want zonder die waardeering is een leger ongeschikt voor eenige militaire operatie. En uit hoofdstuk XVIII Men hoort veelal als gangbare meening verkondigen, dat een vorst trouw aan zijn gegeven woord dient te zijn en behoort voor te gaan in rechtschapenheid. Niettemin leert ons de ondervinding dat slechts de vorsten, die het door hen gegeven woord wisten te breken, tot grootheid kwamenze hebben het immer verder gebracht dan zij, die het in eerlijk heid zochten. Men moet daarom tot de slotsom komen, dat men niet met het recht maar met de macht, het geweld, dient te strijden. De eerste methode is die der menschen, de laatste der beesten, maar waar de eerste niet voldoet, past men de methode der beesten toe. Daarom is het noodig, dat een vorst een beest zoowel als mensch kan zijn. In de rol van het beest moet de vorst den leeuw zoowel als den vos navolgenden vos om tijdig valstrikken te onderkennen, den leeuw om den wolven schrik aan te jagen. Waren de menschen goed, mijn voorschrift zou waardeloos zijn, maar omdat de menschen slecht zijn, is het goed. Ten aanzien van de internationale politiek nog deze gedachte, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat De vorsten, die vredesverdragen wisten te breken, brachten het immer verder dan zij, die geen „vos" wisten te spelen. Men moet echter zijn ware bedoelingen goed weten te ver bergen en goed kunnen veinzen, want de menschen zijn zoo dom dat hij, die misleiden wil, altijd wel iemand vindt, dien hij bedriegen kan Wat de vorst dan ook doet t.a.v. de instandhouding van zijn staat, het doel zal steeds de middelen heiligen, want het plebs oordeelt slechts naar de resultaten en och, in deze wereld is slechts plebs Wat is fout in Macchiavelli's leer Wij antwoordenhet feit, dat hij een „practische", realistische radicale politiek tracht te idealiseeren tot methode met negatie van al wat goed is. In het kort stelt hij de overwinning van het kwade boven de inderdaad moeilijkere overwinning van het goede stelt hij geweld boven recht. Zijn methode is radicaler, eenvoudiger en gemakkelijker voor den heerscher, die het bestaan van den mensch als individu ontkent. 1100

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 22