Tegenover Macchiavelli's verbijsterende theorie, zoozeer aan gehangen door de moderne dictators, staat nu lijnrecht de demo cratische gedachte. Deze tegenstelling zal ons uitgangspunt vormen voor de verdere verduidelijking van de democratische idee. Het tijdperk der groote reacties van wereldbeteekenis werd tegen het einde van de 18de eeuw o.a. in Frankrijk ingeluid. Met deze reacties bedoelen wij het verzet tegen het absolutisme van het koningschap, het verzet tegen de ontkenning van de rechten van den mensch (le droit de l'homme), den opstand tegen het bestaan van een alles over- heerschende élite van adel en geestelijkheid. De symptomatische verschijnselen van dit na het Renaissance-tijdperk groeiende verzet, culmineerden tenslotte in een algemeenen opstand van het volk. Het volk de „derde" stand met weinig rechten en veel plichten (vooral financieele)onderworpen aan heeren diensten en willekeur dit alles gevolg van het absolutisme, de volkomen uitsluiting van eenig medezeggingschap in de staats- bestiering, terwijl ditzelfde „volk" toch numeriek verreweg de meerderheid in het land vormde. De genoemde reacties waren het uiteindelijk gevolg van een langdurig gistingsproces. De bevoorrechte positie van koningschap, adel en geestelijkheid, die voor den opbouw van verschillende staten zeker zin had gehad1), dit absolutisme, leidde tenslotte naar een waanzinnige machtsuitbuiting door een zeer beperkte groep. Welk een wonderlijke analogie met den dag van heden De tijdgeest van die dagen deed een Lodewijk zeggen „L'état, c'est moi" en thans zegt een MussoliniItaliëdat ben ik Beide gedachten vormen de resultante van de totalitaire staats idee, welke volkssouvereiniteit ontkenthet volk is er voor den staat, is in dienst van den staat, het volk als kneedbare massa, dat slechts middel vormt voor de verwezenlijking van de absolute staatsgedachte. De geheele geschiedenis door heeft de menschheid geschommeld tusschen de absolute staatsgedachte, de dictatuur, en haar tegen- hangster, de democratie. Steeds heftiger echter reageerde de menschheid op de inper king van de persoonlijke vrijheid, steeds ook bleek de dictatuur een phase van voorbij gaanden aard te zijn, terwijl de jongste geschiedenis leert, dat den dictatuurperioden steeds korter leven werd beschoren. Wegens den periodieken terugkeer van de ver- 1101 ii Ook Nederland heeft onder Koning Willem I in een tijd toen dit noodig was, een bepaalden vorm van dictatuur gehad. De dictatuur was zelfs zegenrijk te noemen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 23