Zien wij wederom naar Nederland, dan nemen wij aan, dat het op zich zelf staand niet te gronde zou zijn gegaan aan zijn democratischen bestuursvorm, ondanks de onmogelijke varia ties van politieke partijen en richtingen. Aan werkelijke uitersten ging het ook niet mank. Communisme noch nationaal-socialisme hadden een kans, konden na vele jaren schetterende propaganda niet meer dan enkele procenten van de bevolking omvatten. In België, waar de volkswelvaart op lager peil stond, waren de reacties grooter, doch vooral in Frankrijk, waar de bevolking het, sociaal gezien, verre van goed had, bleek de bodem veel vruchtbaarder te zijn voor het extréme zaad. Toch was de zeer specifieke Fransche geest een waarborg, dat tenslotte de rede de overhand zou houden. Een bepaald conservatisme dat in het voor het overgroote deel in den grond bourgeois volk leefde, vormde een natuurlijke rem. Dit bleek vooral na 1938, toen het volk wakker was geschud door de excessen van de naar ver houding zeer kleine groep „moscovites"Deze verschijnselen, evenveel bewijzen van innerlijk weerstandsvermogen, leeren ons, dat volken, die voldoende intelligentie en voldoenden individueelen zin hebben, daarmede eigenschappen bezitten, die behoudend werken op de eenmaal verworven democratische staatsstructuur. Het karakter van het volk is hier hoofdzaak. Echter bestaat de wereld, Europa, niet uit Nederlanders, Belgen of Franschen alléén. Dezelfde behoudendheid, die de nationale politiek hoe dan ook en zij het met schommelingen in den koers kon houden, deed onvoldoende belangstelling bestaan voor hetgeen zich buiten de natie afspeelde. HET VERSCHIL IN „TEMPO" TUSSCHEN DEMOCRATEN EN TOTALITAIREN. Wij wezen daar ten aanzien van Nederland in het begin van ons opstel reeds op. „Naast de deur" groeide een Duitschland op, dat niet meer met volkssouvereiniteit, parlementen en in demo cratischen zin verantwoordelijke ministers werkte, doch alle regeeringsmacht legde in handen van enkelingen. Ook in Italië waren de democratische vormen verdwenenzij hadden plaats gemaakt voor een corporatief staatsbestel. Het verbazingwekkende is dan, dat de democratische landen stelselmatig, ja hardnekkiger zelfs, nog aan het (rustigere) parle mentaire systeem vasthielden en daardoor een ander tempo bleven volgen dan de z.g. dynamische buurstaten. Het evolutionnaire systeem der democratieën, het conservatisme tenslotte, kreeg een statisch karakter, vergeleken met de dynamiek bij den buurman. Waartoe deze dynamiek in Duitschland, Italië en Rusland leidde, zetten wij vroeger reeds uiteen. Na de nationale stabilisatie van het totalitaire systeem volgde onherroepelijk de internationale, welke met zich bracht een volkomen wijziging in krachtsverhou- 1104

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 26