weer vrije Nederlanden. 30 November zette de Oranjevorst te Scheveningen voet aan land, den 2den December aanvaardde hij te Amsterdam ais souverein Vorst de regeering. En tenslotte, op 23 November 1890 sloot Koning Willem III voorgoed de oogen. Getrouw aan het door ons volk gehuldigde, in de grondwet vastgelegde, beginsel le roi est mort, vive le roi, besteeg Koningin Wilhelmina dien dag den troon. Wij Nederlanders zijn geen volk van uitbundigheden. Maken wij voor wat betreft de jaarlijksche herdenking van Onafhankelijk heidsdag in Den Haag een uitzondering, dan is het niet te veel gezegd, dat wij aan vrijwel alle gedenkdagen slechts aandacht plegen te schenken, wanneer een kroonjaar te vieren valt. Een uitzondering is er echter steeds geweest en zal er steeds zijn, hoe duister de toekomst ons ook moge schijnen dat is de verjaardag van onze, nu meer dan ooit geliefde en vereerde Vorstin. Is er een beter, een duidelijker bewijs voor de onverbrekelijke eenheid van Nederland en Oranje Moet het dan nog worden gezegd dat, ware het moederland niet overweldigd, Zij op den 23sten Novem ber zou zijn gehuldigd op een wijze, nog grootscher dan ter gele genheid van Haar 40-jarig" regeeringsjubileum in 1938 Vijftig jaren koningschap Weet gij, wat dit zeggen wil Dat Koningin Wilhelmina aan den top staat van Haar dynastie, de langst regeerende Oranje is, zelfs wanneer men er rekening mede houdt, dat Haar onvergetelijke Koninklijke Moeder Emma eere zij Haar nagedachtenis bijkans acht jaar, tot Zij in 1898 Haar 18de levensjaar bereikte, voor Haar het regentschap voerde. Dat slechts de voor onze Engelsche bondgenooten even onver getelijke Koningin Victoria nog de eenige vrouw is, die Haar in duur van bewind overtreft. Een vrouw. Maar een vrouw, waarvan de Engelsche pers enkele maanden geleden getuigde, dat „het nimmer zal worden vergeten dat Nederland, hoewel onder den voet geloopen, doorvecht in de persoon van zijn Staats hoofd en evenmin, dat dit Staatshoofd een Vrouw was". Vijftig jaar koningschap En juist in het vijftigste jaar moest het zijn, dat Zij uit Haar land werd verdreven door een overwel diger, zoo laag, zoo gewetenloos, dat hij zich niet ontzag, te trachten Haar levend of dood in handen te krijgen. Hoe armzalig- klinken dan zijn woorden „Wij hebben dit niet gewild". Neen, wanneer er één is, die dit niet heeft gewild, dan is het onze Ko ningin, Die, als verpersoonlijking van ons volk, steeds op de bres heeft gestaan voor vrede, vrijheid en voor recht. „Vredeskoningin" noemde men Haar. „Keizerin van Insulinde" heetten dichters en schrijvers Haar. Landsvrouwe, Moeder der Vaderlands is Zij steeds geweest. Lief en leed heeft Zij met Haar volk gedeeld en deelde dat volk met Haar. Haar medeleven met weermacht en volk, zoowel in de jaren 19141918 als thans, bij rampen als

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 2