Wij kunnen deze houding niet anders dan afkeuren. Het opval lende is nu, dat deze afkeuring al eenige jaren lang in breede lagen der democratische maatschappij tot uiting kwam, alleen er gebeurde weinig of nietsniemand nagenoeg kon of dorst de kat de bel aanbinden. Deze houding was oorzaak dat Frankrijk de terreur moest ondergaan van communisten, die al met al nog geen 2%% van de bevolking uitmaaktendat in Nederland meer dan 95% der bevolking zich dagelijks opnieuw ergerde aan de extremistische politieke amateurs, die den heilstaat van een buitenlander aan baden. Zulke feiten dwingen ons te erkennen, dat het een car- dinale fout is, de democratische gedachte in dit opzicht tot in haar uiterste consequentie toe te passen. Zij leeren ons, dat deze fout straks, in de toekomst, nimmer meer mag worden gemaakt. Het beschavingspeil van het Europeesche westen dient een waarborg te zijn en zal dit ook zijn voor het behoud van de democratie voor het overgroote deel van de bevolking. Ook de sociaal-democratie heeft zich ten deze aan ernstige fouten schuldig gemaakt. Het zou dwaasheid zijn, dit te ontken nen. En zoo zal van elke partij het noodige kunnen worden, gezegd. Moeten wij dan naar een éénheidspartij Ook dit is uit gesloten omdat daarvoor de leden der maatschappij te veel variaties vertoonen. Trouwens, juist de democratische gedachte heeft de vrije ontwikkeling van partijen toegelaten en stimuleert een staatsgezag, dat op ruimere basis kan worden ingericht, echter een staatsgezag dat de uitdrukking vormt van den algemeenen volkswil, wij herhalen, een staatsgezag gebaseerd op vertrouwen en in handen gelegd van menschen, die daarnaar handelen. De volkswil wordt uitgedrukt in het democratische kiesrecht, welke instelling geen absolute maar toch wel groote waarborgen geeft voor de uitvoering van den volkswil. Geen systeem van afvragen van ,,ja" of „neen", indien een partijleider van een groote groep aan het volk wordt voor gesteld. Een groot percentage van het volk wordt dan automatisch in den hoek gedrongen en blijft daar. Zelfs al zou één partij de absolute meerderheid hebben, dan blijft er toch steeds een minder heid, die dan echter niet meer zou worden erkend. De democratie heeft de menschheid veel goeds gebracht, zoo oneindig veel goeds, zoo'n groote overwinning op de tyrannie, dat de huidige verbeten strijd volkomen verklaarbaar is en wij, voor de keus gesteld, ook zelfs de kwade kanten van de democratie er gaarne nog bij op den koop toe nemen. Nog afgezien van de vraag, of alle in de democratische maatschappij nog voorkomende misstan den wel geheel of zelfs ten deele op rekening mogen worden gesteld van de aan haar ten grondslag liggende gedachte, zou het pessimis tisch, zoo niet erger zijn, het goede van de democratie over het 1109

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 31