I de 29e brigade infanterie 2 regimenten infanterie zware artillerie 3 batterijen 10,5 1., 6 batterijen 12 hw., 9 batterijen 15 hw., 6 X 28 hw., 6 X 24 hw., 6 X 20 hw., 2 X 15 1. Verder nog etappetroepen, treinen, munitiecolonnes, spoorweg troepen, een vliegtuigafdeeling van 4 vliegtuigen, enz. De sterkte van de strijdende troepen bedroeg 27.000 man, de totale verplegingssterkte 50.000 man en 12.000 paarden. Later werd deze macht nog aangevuld met 1.300 man Engelsche troepen. HET JAPANSCHE OPERATIEPLAjM. De Japanners hadden reeds vroeger verkenningen doen ver richten voor een operatie tegen Kiautsjou. Zij waren vrij nauwkeurig op de hoogte van de door de Duitschers aangelegde permanente versterkingen. Op grond van de uitgevoerde verken ningen kwamen volgens hen in aanmerking als landingspunten op de noordkust van Sjantoeng Tengsjoe en Loengkou, op de zuidkustJoesjankauwan, Sjinsjakou, Lausjan en Wangkotsjang al deze kustgedeelten lagen buiten het Duitsche, dus op het neutrale Chineesche gebied. Het was den Japanners bekend, dat de in den herfst heerschende zuidenwinden een landing op de zuidkust kon den bemoeilijken. Hun operatieplan was in groote lijn als volgt vastgesteld 1. Operatiedoel vermeestering van Kiautsjou. 2. Het expeditiekorps, zonder de zware artillerie, landt bij Loengkau (afstand tot Tsingtou rond 270 km) zoo spoedig mogelijk rukken deze troepen via Pingto op naar het Tsimo- district, dat zal dienen als concentratiegebied. 3. Nadat Tsimo is bereikt, de hoogten van Lausjan nemen om zoodoende de ontscheping van de belegeringsartillerie en voorraden in de Lausjan Baai te beveiligen. 4. Den vijand uit gebeurlijk vooruitgeschoven stellingen ver drijven en de hoofdstelling geheel insluiten. 5. Indien mogelijk, de stelling stormenderhand nemen anders door een geregeld beleg. 6. Taak der vloot (hierbij te denken aan het Duitsche eskader van den admiraal von Spee, dat zich in de Aziatische wateren kon ophouden) 1 eskader beveiligt de zeewegen zuid van Korea, 1 eskader blokkeert de Baai van Kiautsjou en beveiligt het transport en de ontscheping van de landstrijdkrachten 1 eskader beveiligt de zeewegen van Hongkong naar het noorden. Reeds vóór het ultimatum aan de Duitsche regeering werd overhandigd, hadden de Japanners maatregelen genomen om de 1119

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 43