zou kunnen hebben samengetrokken in Tsimo, en dat de Lausjan hoogten niet voor 24 of 25 September bezet zouden kunnen zijn, zoodat eerst dan een aanvang zou kunnen worden gemaakt met de ontscheping van de zware artillerie. Hij wilde de operatie evenwel zoo snel mogelijk uitvoeren en besloot daarom, mach tiging te vragen, een gedeelte der troepen in de Lausjan Baai aan land te mogen zetten. De ontscheping van het laatste echelon werd stopgezetdeze troepen, bestaand uit 1 regiment infanterie, 1 batterij bergartillerie en eenige cavalerie, het geheel onder com mando van generaal Horiuchi, vertrokken den 15den September van Lingkou en vingen op den 18den, onder dekking van de vloot, de landing aan in de Lausjan Baai. Tegen het invallen van de duisternis waren alle troepen aan land gebracht, met uitzondering van de paarden en de voertuigen, die wegens het ruwe weer niet konden worden ontscheept. Reeds in den namiddag van den lan dingsdag bezetten Japansche vooruitgeschoven troepen Wangkot- sjang en tegen den avond, na een kort vuurgevecht, den Hotoeng- pas, op de grens van het Duitsche gebied. Den volgenden dag werd de landing voortgezet, en in den avond verdreven de Japanners Duitsche patrouilles uit Ljoesjoetai. Op den 25sten September was de toestand aldus de hoofdmacht was geconcentreerd in Tsimo het detachement Horiuchi had het noordoostelijke deel van de Lausjan-hoogten bezet het detachement Yamada beveiligde de hoofdmacht, met de voor ste af deelingen aan de Pais ja-rivier, in het oosten aangeleund aan de door het detachement Horiuchi uitgeschoven patrouilles het. gros van de cavalerie had de spoorlijn in het westen bezet. Het weer was intusschen beter geworden, maar de wegen waren nog in slechten toestand infanterie-afdeelingen moesten tijdelijk worden ingedeeld bij de artillerie om de vuurmonden te helpen voorttrekken. Na de landing in de Lausjan Baai had men de basis verlegd van Lingkou naar Wangkotsjang hier was men druk bezig met het ontschepen van de zware artillerie, ander materieel en voor raden. Op den 23sten September landde hier onder dekking van 2 Engelsche oorlogsschepen het 1.300 man sterke Britsche korps, dat ter beschikking kwam van den Japanschen opperbevelhebber de oorlogsschepen voegden zich bij het Japansche eskader. De eigenlijke naderingsmarsch kon thans een aanvang nemen. DE NADERINGSMARSCH. DE VERMEESTERING VAN KIAUTSJOU. Generaal Kamio besloot, de voorwaartsche beweging in te zetten op den 26sten September. Omtrent den vijand was hem bericht dat actief werd gepatrouilleerd in de lijn van de Pais ja-rivier, dat 1121

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 45