in Litsoen een bezetting van 500 man lag en dat de Duitschers van plan waren, in de Lausjan-hoogten krachtig weerstand te bieden de sterkte der Duitschers zou hier 2.000 man bedragen (in werkelijkheid stonden hier 2 compagnieën infanterie). Met het oog op de moeilijkheden, verbonden aan het oprukken door de Lausjan-bergen, besloot de Japansche opperbevelhebber zijn hoofdmacht te laten voorwaarts gaan langs de lijn Lioeting' LitsoenTsingtou. Het gros van de hoofdmacht bewoog zich op den 26sten dus in zuidelijke richting, met als as van beweging den weg over Siesjau- sjoei. Een sterke flankdekking (versterkt regiment infanterie) marcheerde langs den weg LiautoengSintsjatsjai, een zwakke afdeeling werd uitgeschoven naar den Sjimensjan-pas. Het detachement Horiuchi rukte met zijn hoofdmacht op langs den weg waaraan Ljoesjoetai gelegen is, met twee zwakke afdee- lingen langs de twee west van en evenwijding aan deze route loopende wegen. Gedurende dezen opmarsch werden eenige gevechten geleverd. De westelijkst marcheerende colonne had veel last van vuur van de in de Baai van Kiautsjou liggende oorlogsschepen de hoofd macht werd bij haar marsch tegen dit vuur gedekt door de Lauhousjan-heuvels. Tegen het invallen van de duisternis be reikten de Japanners de lijn, aangegeven op schets nr. 2 zij verkregen daar aanraking met Duitsche troepen. Gedurende den nacht ontruimden de Duitschers de door een omvatting bedreigde Tsangkou-stelling zij namen een nieuwe opstelling in achter de Litsun-rivier. Voor den volgenden dag, den 27sten, kregen de Japansche troepen opdracht, de lijn monding van de Litsun-rivier—Tsint- sjalin te bereiken. Aan deze opdracht werd inderdaad voldaan de Duitschers moesten voor de geweldige overmacht terugtrekken op de Prinz HeinrichKoes jan-stelling. Deze terugtocht geschied de overdag, gesteund en beschermd door een overmacht aan artillerie. Wel lagen in de Sjantoengtou Bocht Japansche oorlogs schepen, die het gevecht in het Litsun-dal konden gadeslaan, maar zij vonden het niet noodig, den landtroepen steun te verleenen. In een scheepsraad was toch besloten, den aanval van de troepen op de Prinz HeinrichKoes jan-stelling te steunen op den 28sten, en niet reeds op den 27sten. Voor den 28sten September stond voor de Japanners op het programma het veroveren van de Prinz Heinrich—Koesjan-stelling. Nog gedurende den nacht overviel een afdeeling van het detache ment Horiuchi den vooruitgeschoven Duitschen waarnemingspost Arendnest op den Prinz Heinrich-berg. De aanval op de laatste vóórstelling van de Duitschers lukte volkomende batterijen, die deze vóórstelling uit de hoofdstelling moesten steunen, werden tot zwijgen gebracht door de scheepsartillerie. Om 11 uur 's mor- 1122

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 46