gens trokken de Duitschers terug op de hoofdstelling. Tot hun geluk stelden de Japanners zich tevreden met de bereikte aanvals doelen, en stootten zij niet na hadden zij dat wèl gedaan, dan hadden zij de hoofdstelling tegelijk met de Duitsche bezetting kunnen binnenwandelen. Thans lagen de Japanners dus tegenover de laatste, de hoofd stelling, en konden zij voorbereidingen gaan treffen voor de laatste phase. Reeds op den 30sten September besloot de Japansche opper bevelhebber, de stelling te nemen door een geregelden aanval. In afwachting van den opvoer van de zware artillerie kon in ieder geval met de noodige voorbereidingen worden begonnen. Ter bespoediging van dezen opvoer hadden de Japanners in de eerste dagen van October een hulpbasis ingericht bij Sjatsikou. Hier werd een veldspoorbaan aangelegd naar de stelling om het zware materieel gemakkelijker te kunnen transporteeren. Generaal Kamio besloot, den hoofddruk te leggen op het centrum van de vijandelijke stelling. Allereerst zou een op enkele hon derden meters voor die stelling loopende vooruitgeschoven inslui- tingslijn moeten worden bereiktdaarna zouden achtereenvolgens drie parallellen moeten worden gegraven, waarvan de laatste dan zoo dicht mogelijk voor de vijandelijke hindernis moest liggen. (Tegenover Port Arthur waren de Japanners op dezelfde wijze te werk gegaan.) De vooruitgeschoven insluitingslijn werd bereikt op den llden Octoberde eerste parallel was gereed op den 28sten. De Japansche scheepsartilerie verleende hierbij steun door de Duit sche batterijen te neutraliseeren. De Duitschers hadden inmiddels ook niet stilgezeteneenmaal deden zij nog een grootsch ópge- zetten aanval, althans voor hunne verhoudingen, nml. met 3 compagnieënhet resultaat was gering. Kleinere uitvallen werden nog een enkele maal gedaan. De versterkingen in het tusschen- terrein werden doorloopend verbeterd en uitgebreid. Ook de laatste reserve vond een plaats in de stelling. Een Duitsche torpedojager zag nog kans, een ouden Japanschen kruiser in den grond te boren. Overigens had men de oorlogsschepen tot zinken gebracht daar zij wegens de overmachtige Japansche Zware artil lerie toch geen steun meer konden verleenen uit de Baai van Kiautsjou. Nadat einde October alle belegeringsartillerie in stelling was gebracht, werd voor den 31sten, den geboortedag van den Mikado, een algemeen bombardement voorbereiddit bombardement duurde dag en nacht voort tot den val der stelling op 7 November. Met den steun van deze overmachtige artillerie werd de tweede parallel aangelegd zij werd in den nacht van den 3den op den 4den November voltooid. Het vooruitgaan naar de laatste parallel, dicht bij de draadversperring, geschiedde in den nacht van 4 op 1123

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 47