woorden en daden van den souverein, door zijn ministers gecon trasigneerd. Maar dan zou het voldoende zijn geweest, de officieren den eed op de grondwet af te nemen. Zij, die zoo redeneerden, verstoutten zich, het mogelijk te achten dat H. M. in strijd met Haren eed op de grondwet zou kun nen handelen. Voor den officier heeft dit vraagstuk echter nooit bestaan, noch historisch, noch wettelijk. Het eedsformulier is ook ouder dan de grondwethet werd vastgesteld bij besluit van den Souvereinen Vorst van 26 Februari 1814 No. 86. Toen Koning Willem I in 1840 afstand deed van den troon, deelde de minister van oorlog aan het officierscorps mede ,,Z. M. heeft ons van den eed ontbonden laat ons dezen dus overbrengen op Hoogstdeszelfs oudsten Zoon". Bij den dood van Koning Willem II en de troonsbestijging van Koning Willem III werd bij proclamatie verklaard, „vernieuwen wij dus den eed". Na dien gedenkwaardigen 23sten November 1890, den dag dien wij hier herdenken, werd bepaald, dat het formulier voortaan zou luiden „Trouw aan de Koningin". Dit geschiedde om het per soonlijk karakter te doen uitkomen, want anders ware geen ver andering noodig geweest, gelijk ook de bewoordingen van de grondwet ongewijzigd bleven. Voor dit alles kunnen wij slechts dankbaar zijn. Wat er tusschen 10 en 15 Mei ook is geschied, onze Koningin is ons behouden gebleven, onze trouw staat pal. Indachtig aan Haar woord zullen wij onzen plicht doen, overal en onder alle omstandigheden. En wij zullen daarbij niet vergeten, dat Zij boven alle persoonlijke veiligheid den gevaarlijken tocht verkoos, dwars door het vijan delijk vuur. Wij zijn er trotsch op, de persoonlijke dienaren te zijn van de Koningin der Nederlanden, die thans in het gebombardeerde Londen, het aloude devies „Je maintiendrai" gestand doend op de bres staat van het vrije Nederlandsche Rijk, ons aanvoerend in den strijd voor de bevrijding van de Elf Provinciën langs de Noordzee. Leve de Koningin! Oranje boven!

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 4