6. DE SLAG BIJ DE RIO LA PLATA 1128 door J. S. BAX. Overgenomen uit Zeemacht nr. 2 Evenals de naam Coronel en Falkland op de geschuttorens en gedenkplaten der aldaar overwinnende schepen vermeld staan, zal ook de naam van den precies een kwart eeuw later bij den mond der La Plata-rivier gevoerden strijd aan de vergetelheid ontrukt worden. Onder welken naam is nog niet met zekerheid te zeggen, want reeds hebben wij in de luttele bronnen, die over deze zoo belangrijke maritieme gebeurtenis uit den huidigen wereldoorlog zijn versohenen, drie verschillende namen aangetroffen, waarmede steeds dezelfde slag werd aangeduid. Vrij algemeen is de naam Slag bij de La Plata-rivier in gebruik genomen, waarschijnlijk, omdat het laatste gedeelte van dezen heroïeken strijd werd uitgevochten daar, waar de breede Zuid-Amerkaansche La Plata-rivier zich uitstort in en vermengt met het zoute water van den Zuid-Atlantischen Oceaan. Misschien ook werd deze naam gekozen, omdat deze zeeslag een einde maakte aan een maritieme bedreiging van het zeeverkeer komende vanaf deze rivier. Waar de zeeslag echter begon 400 mijlen Noordoost van de monding van de La Plata-rivier en gedurende den geheelen 13den December voort gang vond in dezelfde strekking als waarin de Zuidkust van Uruguay verloopt, is de eveneens aangetroffen naam Zeeslag bij Uruguay niet uit de lucht gegrepen, terwijl, waar een deel van dezen slag plaats vond in het zicht van den vuurtoren op de Zuidkust van Uruguay, de naam Zeeslag bij Punta del Este evenzeer recht van bestaan heeft. Luttele bronnen, op één na geen van alle officieel, gebaseerd op interviews van schepelingen, die den slag meemaakten, op ooggetuige-verslagen van niet deskundige toeschouwers aan den wal, zij maakten het, zooals reeds bij het onderzoek naar den juisten naam van den slag blijkt, zeer moeilijk om een juist beeld te krijgen van hetgeen zich op dien 13den December op de Zuidkust van Uruguay afspeelde. Teekeningen, aangevende het verloop van den strijd verschillen zoozeer van elkaar, als waren het verschillende maritieme acties. De Nieuw-Zeelandsche bronnen meten in den breede uit over het aan deel, dat de Nieuw-Zeelandsohe kruiser Achilles in den strijd heeft gehad. In de verschillende beschouwingen wordt vrijwel niets vermeld over de gevolgde tactiek, terwijl juist een compilatie van alle beschikbare gegevens doet vermoeden, dat door de Engelsche schepen een hoogst gedurfde aan- valstactiek het doorbreken van een nevelscherm op korten afstand van den vijand is gevoerd. Een en ander is oorzaak, dat deze behandeling van den La Plata-slag nog geenszins aanspraak mag maken op juistheid en volledigheid. Daarvoor zijn Aan de onderschriften van een der niet overgenomen foto's ontleenen we nog-: vuurkracht breedezij Graf Spee 6_X 28 cm H- 4 X 15 cm -j- 6 X 1,5 cm Exeter, Ajax en Achilles te zamen 6 X 20 cm 16 X 15 cm.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 52