1129 de beschikbare gegevens te gering en te weinig ter zake, daarvoor zijn ook de redenen, die commandant Langsdorff er toe brachten om zijn schip te laten zinken, te veel in duisternis gehuld. Eén ding is echter in dezen strijd onmiskenbaar bewezen, nl. dat geoefend heid en onversaagdheid factoren liggende binnen ieders bereik nog steeds van doorslaggevende waarde zijn bij het voeren van een zeegevecht. HET MEESTERSCHAP TER ZEE. In dagen als deze, waarbij alle aandacht zich concentreert op de gebeur tenissen op het strijdtooneel te land en in de lucht boven het land, waarbij een continentale visie het wereldgebeuren schijnt te beheerschen en waarbij de waarde van het bestaan van het meesterschap ter zee in de hoogste, officieele en politiek zeer invloedrijke kringen schijnt te worden miskend, is het wellicht de moeite waard om, alvorens over te gaan tot het beschrijven van den zeeslag, eerst nog eens aan te geven wat de heerschappij ter zee beteekent en wat de bestrijding ervan waarvan hoogergenoemde zeeslag een voorbeeld is eigenlijk inhoudt. De heerschappij het meesterschap ter zee hetzij hier nog eens in het kort omschreven ibeteekent het vermogen om de maritieme ver bindingen zoowel voor economische als voor militaire doeleinden te kunnen gebruiken. De maritiem sterke oefent dit meesterschap beperkt of onbeperkt uit, de ter zee zwakke zal trachten dit meesterschap te betwisten en zich er plaatselijk van trachten meester te maken. Met den „handelsoorlog" tracht men de wederzijdsche handelsverbindingen te verstoren door koopvaardijschepen buit te maken en/of te vernietigen. Zoo kan het ageeren van den maritiem zwakke (Duitschland) op 's vijands handelsverbindingen op een neventerrein, indien deze aanvallen met de noodige kracht worden uitgevoerd, den zeebeheerscher dwingen een aantal strijdkrachten aan zijn hoofdmacht te onttrekken, zulks om te beletten, dat de vijand plaatselijk het meesterschap ter zee blijft uitoefenen. De zeebe heerscher wordt daardoor op andere plaatsen verzwakt, hetgeen de maritiem zwakke dikwijls belangrijker zal vinden dan de directe schade aan 's vijands handel. Aldus behoudt de zwakke het initiatief, zij het voorloopig alleen op een neventerrein. Zoo moet ook het ageeren van de Graf Spee worden gezien als een stra tegische manoeuvre om zooveel mogelijk Engelsche strijdkrachten aan de hoofdmacht in de Noordzee te onttrekken, teneinde aldaar de mazen in het blokkadenet zoo groot mogelijk te maken. Thans niet, zooals 25 jaar geleden het geval was, om een evenwicht te bewerkstelligen, waardoor een zeeslag tusschen de hoofdmachten in de Noordzee niet geheel kansloos voor de Duitsche marine zou zijn. Neen, daarvoor is thans het krachtversohil tusschen de Duitsche en Engelsche zeestrijdkrachten te groot Thans ging het er om 350.000 ton Duitsche scheepsruimte, die nog aan Albions greep waren ontsnapt, door de mazen van het blokkadenet te laten glippen. Hoe grooter de mazen, des te grooter de kans op welslagen. WAT VOORAF GING. Nu is het voeren van een handelsoorlog in een gebied dat twee wereldzeeën bestrijkt een werk dat goede kansen paart aan redelijke risico's. Er bestaat ruimte voor een groot opgezette manoeuvre. Er is gelegenheid zich in deze uitgestrektheid te verschuilen. In de enorme uitgestrektheid der oceanen, waar men ook op de zooge naamde „drukke routes" zelden een schip tegenkomt, heeft de speurder naar een bepaald schip geen betere kansen dan de zoekers naar spelden in hooibergen. Doch om te manoeuvreeren heeft men bewegingsvrijheid noodig, hetgeen wil zeggen een grooten actie-radius en voldoende middelen om speciaal den

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 53