1132 de Janeiro aan den wal gezet werd, kon hij daar met stelligheid beweren, dat hij aan boord van de Scheer gevangen had gezeten. De bemanning van den op 15 November vernietigden tanker Africa Shell (11) beweerde met stelligheid, dat de Duitsche aanvaller drie drielingtorens had. Men maakte hieruit op, dat men met een kruiser-type Nürnberg te doen had, terwijl ock hier de Graf Spee het vonnis velde. Het achterste dubbel- kanon van 10.5 cm was veranderd in een drielingtoren, waardoor twijfel kon bestaan of men met één of twee raiders te maken had. De herhaalde noodzakelijke terugkeer van de Graf Spee naar haar drijvende basis de Altmark gevoegd bij het feit dat het schip in de eerste week van December viermaal haar positie prijs gaf, had tot gevolg dat verschil lende Engelsche oorlogsschepen in haar nabijheid werden gelokt en leidde ten slotte tot den slag bij de Rio de la Plata. HET CONTACT. 13 December-Dagworden. Het is in den Zuid-Atlantischen Oceaan, ongeveer 300 mijl ten Oosten van Montevideo een prachtige nacht geweest. Aan den Oostelijken horizon begint het reeds te dagen. Het zicht is in die richting bijzonder goed ruim 20 km Er waait een flinke bries uit het Zuid-Oosten. Het Zuid-Amerikaansohe eskader onder bevel van Commandeur ter zee Hardwood bestaande uit H. M. S. Ajax, Achilles en Exeter H. M. S. Cum berland ligt voor periodiek onderhoud in de basis op de Falklands-eilanden vaart na afloop van die tactische oefening tijdens ochtend-alarm in kiellinie in Noord-Oostelijke richting. De Admiral Graf Spee heeft op 3 December 800 mijl ten Oosten van Sint Helena den Britschen tanker Doric Star getorpedeerd. De conclusie van den Engelschen eskadercommandant, dat het Duitsche vestzakslagschip thans om de West zou gaan om de La Plata-routes aan te tasten, heeft geleid tot een concentratie van de drie kruisers. Een concentratie die eerst een dag geleden voltooid werd door de aankomst van de Exeter. Oogenblikkelijk hierna geldt het parool van den commodore„To make the greatest use of the day". Deze per radio bevolen concentratie verdient de aandacht. Niet alleen kregen de schepen bevel tot concentreeren, maar ook tot bunkeren. De bewegingen van drie schepen was verwerkt in een radio-operatiebevel, zoo danig duidelijk en kort gesteld dat er vanaf het verzenden gedurende tien dagen absolute radiostilte kon heerschen. Werkelijk een fraai staaltje bevels- formuleering. Uit een verslag door captain Parry aan de vertegenwoordigers der Nieuw- Zeelandsche pers gegeven blijkt duidelijk welke alarmtoestanden aan boord van de Engelsche schepen in gebruik waren. Captain Parry schrijft „Bij dagworden hadden de schepen juist Harwoods methode van aanval len op een vestzakslagschip beoefend." Een ochtendalarmtoestand dus, waarbij de schepen volledig gevechtsklaar het kritieke moment van den oohtendschemer afwachten. Allen zijn dan op hun post. Op het gevechtsterrein is dit oogenblik dan ook evenals het avond alarm vlak voordat de oorlogstoestand-nacht ingaat, één van de gunstigste gelegenheden om het geheele schip en de geheele batterij te oefenen. Het personeel van de afkomende wacht is nog niet ingelegd, het personeel behoorende bij den nieuwen oorlogstoestand is reeds op post. Parry gaat verder „Toen dit was afgeloopen, kwamen de schepen tot hun gebruikelijke „gevechtsgereedheid, waarbij aan het meerendeel van de menschen „gelegenheid gegeven werd to go down for a shave, bath and breakfast." De oorlogstoestand-dag dus Het feit dat commodore Harwood op de brug met zijn vlaggekapitein de verdere oefeningen van den dag bespreekt van welk gebeuren captain Parry eveneens melding maakt wijst erop dat er blijkbaar ook overdag

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 56