1133 geoefend wordt. Dit is op den duur alleen mogelijk, indien des nachts aan een groot deel van de menschen de gelegenheid gegeven wordt om te slapen. Hoogstwaarschijnlijk konden de kanonbemanningen op een enkelen post na en bovendien al het personeel voor den munitieaanvoer, op de posten slapen. Harwoods analyse is juist geweest, want op denzelfden December-ochtend vaart de Graf Spee met 15 mijl vaart koers Oost op ongeveer 12 mijl be- Noord-Westesn van het Engelsche eskader en krijgt daar bij het lumieren van den dag juist een Fransch vrachtbootje, de Formosa, in zicht (Plaat II). 0610. Hierop aanstoomend loopt het Duitsche pantserschip om 0610 de Ajax in zicht en even later verschijnt aan de Zuid-Oostelijke kim het geheele Engelsche eskader (plaat II). De Graf Spee geeft vrijwel onmiddellijk de achtervolging en voor genomen aanhouding van de Formosa op en legt ten 0614 aan op het in Zuid-Oostelijke richting in zicht komend Engelsche eskader. De koers wordt daartoe gewijzigd van Oost naar Zuid-Oost. De Graf Spee zet aan tot uiterst vermogen. 0614. Ajax, voorste schip van het in kiellinie met 14 mijl en koers Noord- Oost varend eskader krijgt zicht van de Graf Spee. Afstand ca 20 km. HET ZEEGEVECHT. PLAAT II. Gevecht tusschen H. M. S. Ajax, Exeter en Admiral Graf Spee op 13 Dec. 1939. -Ae2tn*'ra{ Gra.f ófiee -A/a* en Aclilles After 0617. De strijd ontbrandt. De Graf Spee heeft hier het voordeel den vijand tegen de scherpe oohtendkim te zien afsteken, terwijl de Engelsehen omgekeerd hun vijand tegen een nog zeer duisteren achtergrond moesten verkennen. Er bestaat dan ook vier minuten verschil in ontdekken van het doel. Dit bezorgde den Duitscher aanvankelijk het initiatief, hetgeen hem gevoegd bij zijn artilleristisch langeren arm groot voordeel gaf. Eskadercommandant Harwood geeft bevel tot den aanval cf. te voren beoefend plan d.w.z. Exeter zal den vijand over Stuurboord nemen. Draait daartoe op N.W.-koers en zet aan tot maximum hoofdvaart. De lichte kruisers zullen trachten den vijand over Bakboord te brengen. Zij zetten aan tot volle kracht. Nemen eerst op N.O.-koers een „T" positie t.o.v. de Graf Spee in en nemen vijand daarna over^ Bakboord. De aanzettijden der Engelsche schepen waren tot 28 mijl één mijl per minuut. Een fraaie prestatie voor het machinekamer-personeel en -materieel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 57