1134 0618. Graf Spee opent op 18.500 m met de 28 cm-batterij het vuur op de op haar aanstoomende Exeter. De officieele gegevens van de Engelsche admiraliteit vermelden dat de Graf Spee direct de hoofdbatterij splitste. Eén toren op de Exeter en één toren afwisselend op Ajax en Achilles. Andere gegevens o.a. van Parry (Achilles) geven 0630 als tijdstip van splitsing der hoofdbatterij. Dit laatste lijkt schrijver aannemelijker immers le. Vormt de Exeter aanvankelijk de grootste bedreiging. 2e. Splitsing der batterij schaadt de vuuruitwerking en vertraagt daarbij zeer zeker het inschieten. 3e. De vuuruitwerking op de Exeter doet het vuur van twee torens vermoeden. 4e. Omstreeks 0630 beginnen de lichte kruisers het de Graf Spee danig lastig te maken. 5e. Tenslotte melden ook de officieele Engelsche gegevens ten 0620 weer een geconcentreerd vuur op de Exeter. 0620. Exeter opent met de 20 cm-batterij aanvankelijk met twee dubbel torens het vuur cp de Graf Spee. Afstand 18.000 m. Het betrekkelijk groote tijdsverloop tusschen „ontdekken van het doel" en „vallen van het eerste schot" vindt zijn oorzaak in de aanvankelijk te groote gevechtsafstanden. De maximum dracht van 27.000 m der 28 cm-kanoais en van 26.000 der Engelsche 20 cm-kanons werd niet benut. Het zicht beheerscht veelal de gevechtsafstanden en niet de maximum dracht, tenzij men van vliegtuigwaarnemingen kan gebruik maken d.w.z. bij vrijwel onbestreden luchtoverwicht. 0621. Achilles opent het vuur over Bakboord op Graf Spee met acht kanons van 15 cmafstand 18.000 m. 0623. Ajax opent vuur over Bakboord op Graf Spee met acht kanons van 15 cm. Afstand 18.000 m. Dit is vrijwel de maximum dracht en tevens de zichtsafstand. Graf Spee brengt Stuurboordsbatterij van 15 cm (vier kanons) afwisselend op Ajax en Achilles. De vuursnelheid der (zes) 28 cm-kns. van de Graf Spee was 3 schoten per loop per minuut. Eenmaal ingeschoten zijnde vielen per minuut dus achttien aanslagen van 28 cm in en om de Exeter. Het behoeft geen verwondering te baren dat dit schip in korten tijd badly damaged was. De Exeter stelde met de 20 cm-batterij daartegenover een vuursnelheid van zes schoten per loop per minuut. De vuursnelheid der Engelsche 15 cm-kanons bedroeg twaalf schoten per loop per minuut. Al deze vuursnelheden wijzen op een automatische laadinrichting, hetgeen bij het moderne torengeschut zeer aannemelijk is. Foto's genomen aan boord van de Graf Spee toonen laadoefeningen uit de hand, met gescheiden munitie. Hieruit kan men concludeeren, dat een vuursnel heid, als door de Britten behaald, door de Duitsche middelbare bat terij niet bereikt zal zijn. Met de hand ladend met gescheiden munitie is zelfs na grondige oefening een laad- en vuursnelheid van tien schoten per kanon per minuut een zeer fraai resultaat, dat dan nog alleen bij zelfstandig vuur bereikbaar is. Schietend in vuurleiding- verband wordt deze vuursnelheid zeker tot de helft teruggebracht. Indien de munitieaanvoer-inrichting en de laadinrichting beschermd zijn, indien de automatische inrichtingen daarvan voldoende bedrijfs- zeker zijn en indien de kanons geen vaste laadpositie behoeven, is automatisch laden te verkiezen boven het laden uit de hand. Bij kanons in open schild zooals de 15 cm-stukken aan boord van de Graf Spee is het laden met de hand bedrijfszekerder en alleen deswege meer ver kieslijk. Wij moeten respect hebben voor de vuurdiscipline aan boord

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 58