1136 eveneens afwisselend op één der kleine kruisers. De Bakboords kanons van 15 cm moeten werkeloos blijven. Een dergelijke vuurvendeeling wordt dezerzijds alleen mogelijk geacht met zelfstandig vurende kanons, hetgeen aannemelijk is, omdat de vuurleiding vermoedelijk verstoord was. Het feit dat èn Ajax èn Achilles nog onbeschadigd zijn duidt wel op het geringe effect van het vuur met vuurverdeeling, een ondervinding waarvan ieder artillerist kan getuigen. De vuuruitwerking van de lichte kruisers is thans dubbel nuttig. In de eerste plaats brengen zij ernstige schade bij den vijand en noodzaken zij hem tot afdraaien, maar zij ontlasten daarmee de Exeter van den zwaren artilleristischen druk door de Graf Spee tot nog toe op dat schip uitgeoefend. 0632. De Exeter lanceert Stuurboords torpedo's. Afstand 12.000 m. De vaart van de lichte kruisers bedraagt 28 mijl. Dit beteekent dus een aanzettijd van 14 mijl tot 28 mijl in achttien minuten. 0637. De Ajax katapulteert haar vliegtuig. Katapulteeren was blijkbaar mogelijk ondanks eigen geschutvuur, zware luchtstooten en aanslagen van den vijand. Bij den N.W.-koers van de Graf Spee en den Z.O.-wind zou eventueel de nevel bij de Duitschers zeer gunstig vallen. Daarom stuurt de Ajax de vliegtuigen de lucht in. 0637. Afdraaimanoeuvre van de Graf Spee, daartoe gedwongen door over stelpend vuur van den vijand en door lanceeren Exeter. Het schip dekt zich achter een nevel-rookscherm. 0638. Begin achtervolgingsmanoeuvre van de Engelsche lichte kruisers t.o.v. de Graf Spee. De gevechtskans is gekeerd. Ajax en Achilles, nu 31 mijl loopend, volgen den vijand op Westelijken koers. Zij benutten hun vaartoverschot om den hoek van maximum utilisatie te verkrijgen, zoo nu en dan een deel der Bakboords breedezij prijsgevend om in ieder geval tot korteren afstand (9.000 m) te komen. 0638. Exeter, reeds afzakkend door vaartverlies, keert ondanks hevig vuur van den vijand de Bakboords torpedobatterij naar de Graf Spee toe en lanceert op ongeveer 12.000 m. Bij deze toedraai-manoeuvre wordt Exeter nog tweemaal door een granaat van 28 cm getroffen. Het schipt blijft echter doorvechten en draait weer op Westkoers met de Graf Spee mede. Om den achtertoren in het vuur te kunnen houden moet het afzak kende schip, dat ook nog slagzij maakt, steeds meer Bakboord uit gaan. De waarnemer uit het Ajax-vliegtuig meldt„Exeter staat in brand Ik vrees dat het afgeloopen is met dit schip 0640. Vuurverstoring hij de beide Engelsche lichte kruisers. Een in de nabij heid van den commandotoren springende granaat van 28 cm veroor zaakt verwarring aan boord van de Achilles. De vuurleider verliest voor een oogenblik het bewustzijn. De kanons raken hun doel kwijt. Als gevolg van deze vuurverstoring van de Achilles werd ook het vuur van de Ajax ontregeld. Hoe is dit mogelijk Deed de vuurleider hier dienst als centraal- richter of -bakser Het moest haast wel Bij een ingeschoten batterij kan de vuurleider gerust een oogenblik uitvallen zonder dat de kanons hun doel kwijt raken. Centraal-richter en -bakser houden den periscoop wel op het doel. Captain Parry schrijft echter de stagnatie van het vuur toe aan het bewusteloos raken van den vuurleider. Wel zegt hij ook, dat een lid van de bemanning, dat vlak naast den vuurleider stond, werd gedood. Dit zou natuurlijk de centraal-richter of -bakser geweest kunnen zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 60