1137 Dan is het wanneer het „register noodmaatregelen" daarin niet voorziet wel te begrijpen dat de kanons hun doel kwijt raken. De periscoop werd niet meer gedraaid Er had dan echter een nood maatregel moeten zijn dat het andere lid van de centrale richtgroep richt- en bakshandel tegelijk bediende. In ieder geval blijkt hier ook weer dat ook bij een goed geoefend schip, na iederen treffer verwarring zal ontstaan. De waarde en de noodzaak van een goed ingestudeerd Register Noodmaatregelen is hier wel mee bewezen. Dat door een ongeval, ontstaan op de Achilles, het vuur op de Afax in de war kwam, zou wijzen op een intermiteerend vuur door de twee kruisers onderling afgegeven. Om de aanslagen uit elkaar te houden, wacht de ééne kruiser op den anderen. In de eerste plaats wordt het inschieten er belangrijk door vertraagd, omdat men met ieder salvo op elkaar moet wachten. In de tweede plaats komt het in de practijk bijna nooit voor dat de aan slagen van twee schepen precies tegelijk vallen enzoodra de salvo's ook maar een fractie van een seconde na elkaar vallen geven de afstandvluchttijdklokken duidelijk uitsluitsel. En is men eenmaal ingeschoten dan werkt dit soort vuur buitengewoon vertragend op de vuursnelheid. Evenals de gevechtsformatie niet te star mag zijn, moet ook aan de vuurleiders een ruime „bewegings vrijheid" worden gelaten. Hèt moment voor de Graf Spee om den strijd wederom op te nemen en tot den aanval over te gaan. De tijdelijke instorting van den vijand wordt echter niet aan boord van het Duitsche schip bemerkt. Integendeel, het vestzakslagschip blijft zich zooveel mogelijk door nevel- en rookschermen aan het vuur van den achtervolgenden vijand onttrekken. Welk een mogelijkheid om de gevechtskans te doen keeren heeft kapt. t. zee Langdorff hier voorbij laten gaan De Exeter vrijwel buiten gevecht gesteld, het vuur der beide kleine kruisers hopeloos ontregeld! Het argument munitie-gebrek kan thans nog niet gelden. Neenhet was met den offensieven geest van de Duitschers gedaan. De tegenslag van een zwaren treffer had het moreel van de jeugdige matrozen vermoedelijk doen breken. De Graf Spee gaat voort met om de West weg te loopen, zich zooveel mogelijk dekkend achter rook en nevel. 0656. De Graf Spee kan blijkbaar nog steeds over uiterst vermogen beschik ken. Het lukt den lichten kruisers vooralsnog niet om den afstand noe menswaard op te korten. Op 13.000 m wordt ten koste van den afstand weer de geheele bat terij in het vuur gebracht. De Graf Spee doet al het mogelijke om den afstand zoo groot mogelijk te maken. 0708. Het gevecht duurt thans bijna een uur en nog steeds is geen beslissing gevallen. Het schijnt een raadsel waarom de Graf Spee het gevecht blijft ontwijken. Oogenschijnlijk is het schip niet belangrijk beschadigd. Het behoudt een hooge vaart, en is nog steeds in staat de hem achter volgende jachthonden op afstand te houden (twaalf tot veertien kilo meter) 0710. Commandeur ter zee Harwood neemt thans een kloek besluit. Wederom laat hij zijn kruisers in ramkoers op den vijand aansturen. Het kost hem een gedeelte van de breede zij van zijn kruisers, maar hij weet den afstand tot 8.000 m op te korten. Thans wordt de uitwerking van het Engelsohe vuur verrassend goed. Noch de „official despatches" noch Parry's verhaal vestigen de aan dacht op de door de Britten gevoerde neveltactiek. Toch gewerden ons als allereerste berichten juist gegevens over een zeer offensieve

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 61