1138 Engelsche nevel-actie. Het is niet onmogelijk dat hiermede het ver loop van den strijd tusschen 0706 en 0736 bedoeld is. Immers nemen wij de „fairly strong breeze from the south east" in aanmerking, dan doet een nadere beschouwing van het gevechtsdiagram ons zien dat nevels, door de Graf Spee tusschen 0706 en 0736 gelegd, ongeveer 10 minuten later door de Engelsche kruisers doorbroken moeten zijn. Dergelijke onverwachte doorbraken (de Spee had immers geen vlieg tuigen in de lucht), geleid door het spotvliegtuig van de Ajax, zullen het den Duitschers zeer lastig gemaakt hebben. Vooral wanneer wij daarbij de geweldige vuursnelheid van de Engelsche kanons in aan merking nemen. Op afstanden van 9000 tot 7000 meter zien wij hier werkelijk uitmuntende resultaten van de Engelsche 15 cm-kanons. Dit moge onzen vuurleiders die gewend zijn op veel grooter gevechtsafstan- den te schieten nog meer zelfvertrouwen geven 0716. De Graf Spee verandert plotseling acht streken van koers naar Bak boord en concentreert het vuur van 28 cm, 15 cm en zelfs van de 10.5 cm-batterij op de twee aanstormende Engelsche kruisers. Het vuur heeft echter weinig uitwerking. 0720. De Engelsche kruisers 'boeken verscheidene treffers op hun tegen stander. Door een kleine koersverandering Stuurboord uit, kunnen de lichte kruisers hun geheele breede zij weer in het vuur brengen. De Graf Spee heeft wel dekkende salvo's op de beide tegenstanders maar boekt geen treffers. Dekkende salvo's zonder treffers, wijzen op groote spreidingen Groote spreidingen wijzen onder deze omstandigheden op persoonlijk en op zelfstandig vuur 0721. Na een scherpe koersverandering Stuurboord uit naar West toe zet de Graf Spee haar vlucht voort. 0725. Harwood bemerkt dat de Exeter verder door de Graf Spee met rust zal worden gelaten en voelt dat de vijand thans den wil heeft naar Montevideo. Met uiterste kracht stoomend weet hij den afstand tot 7000 m op te korten, daarna 'draait hij Stuurboord uit en lanceert zijn Bakboords torpedo's. De Graf Spee loopt van de bellenbaan af en legt weer een nevelscherm. Het schip draait, wanneer de Engelsche aanval is mislukt, weer op N.W.-koers. Het officieele admiraliteits-rapport zegt, dat op de Graf Spee het moment van lanceeren werd waargenomen. Een geïnterviewd Duitsch matroos beweerde, dat op het zien van een bellenbaan werd afgedraaid. 0730. Ook de achtertoren van de Exeter geraakt door het volloopen van de onderschacht onklaar. Thans besluit de commandant captain Bell voor zijn schip de actie af te breken. Hij gaat op Z.O.-koers en verdwijnt aan de kim. In den loop van den dag weet hij zijn schip weer zeeklaar te krijgen en voor zijn land te behouden. 0740. Ondanks de goede ligging van de Engelsche aanslagen, waarvan er meerdere als treffer, merkt commandeur Harwood dat de dag de beslissing niet zal brengen. „Wij kunnen net zoo goed sneeuwballen gooien" roept Harwood uit. Hij geeft zijn schepen gedurende een nacht-actie meer kans, voor welke gelegenheid hij zijn munitie o.a. wil bewaren. Hij besluit de actie voor korten tijd af te breken en den vijand te blijven „shadowen". Hij gaat daartoe met zijn schepen gedekt door een nevelscherm op Oostkoers. In omroep laat hij de koopvaardij waarschuwen en nadien zendt hij ieder uur een plaats van den vijand uit. De Exeter is zwaar beschadigd aan den Oostelijken horizon verdwenen. Harwoods eigen schip de Ajax kan nog drie kanons van 15 cm gebrui-

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 62