1141 batterij van den Duitscher was, of werd kennelijk goeddeels buiten gevecht gesteld. Alhoewel het kort afstandvuur van de beide kruisers uitstekend ligt, duidelijk treffers waarneembaar zijn en branden aan boord van de Spee uitbreken, heeft het overstelpende Engelsohe vuur geen belang rijken invloed op de vaart van het schip. Onverzettelijk blijft het zijn vlucht Montevideo-waarts voortzetten. 1830. Vermoedelijk om zijn vijanden in het duister op een dwaalspoor te brengen, welke der drie La Plata-ingangen ingevaren zal worden en daarom zijn achtervolgers te doen splitsen, gaat de Graf Spee nog eens om de Zuid. Deze manoeuvre is van Punta del Este waargenomen en vormt weer eenig houvast bij het samenstellen van het gevechtdiagram. Harwood beantwoordt deze manoeuvre door zijn schepen te splitsen. De Ajax draait met de Graf Spee mede en zet koers naar Rouen-bank. De Achilles maakt van de manoeuvre van de Graf Spee gebruik om een goede positie tegenover de avondkim in te nemen, om zoodoende de Spee zoolang mogelijk en in zoo gunstig mogelijke positie te kunnen blijven bestrijden. 2040. De Graf Spee kiest, hardnekkig achtervolgd door de Achilles, den Noord-ingang van den La Plata-mond om een schuilplaats te zoeken. De duisternis komt het schip te hulp. Nog een laatste poging wordt door de Achilles gedaan om den vijand te na te komen, nog een laatste poging doet ook de Graf Spee om den hardnekkigen achtervolger van zich af te schudden. Een vijftal salvo's van 28 cm door de Spee afgegeven noodzaken de Achilles tot afdraaien onder dekking van een eigen nevelscherm, niet echter voordat het Duitsche vuur met alle hevigheid was beantwoord. Een felle steekvlam wordt waargenomen aan boord van het Duitsche slagschip. Deze manoeuvre van de Achilles is eveneens van den wal af gezien. Weer een aanknoopingspunt voor het diagram. 2300. Tot 23.00 blijft het voor de Engelschen nog mogelijk om de Graf Spee te schaduwen, daarna moeten de Britten de achtervolging opgeven, wegens totale duisternis en wegens het gevaar den Duitschen tegen stander die artilleristisoh nog steeds over een sterke afweerkracht beschikt te dicht te naderen. 2410. Te 01.45 wordt bericht ontvangen dat de Admiral Graf Spee om 24.10 ter reede van Montevideo ten anker is gekomen. NABETRACHTING. De door de Britten bij La Plata bevochten overwinning is een schitterend voorbeeld van den offensieven geest, van den overwinningswil, van onze bondgenooten. Een geest die ook tot uiting komt in den stoutmoedigen aanval op de Altmark in Noorsch territoir, dezelfde geest die voorkwam dat de kern der Fransche vloot bij Oran aan de Duitsche machthebbers werd prijs gegeven. De moed, strijdlust en onversaagdheid, die onze Engelsche vrienden steeds toonden kwamen bij La Plata tot uiting in het welbewust zoeken van het nabijgeveoht, met volledigen inzet van eigen materieel. Wij zien daar den Engelschen bulldog zich vastbijten aan den vijand. Wanneer hij een harden klap krijgt, schudt hij even zijn ruigen kop, maar hapt weer toe en vliegt zijn tegenstander nog grimmiger en vasthoudender naar de keel. De „Nelson touch" in modernen vorm - maar ingegeven door denzelfden strijdlust ontbreekt niet en doet ons het beste verwachten van het verder verloop van den huldigen zeeoorlog. Bij Harwood geen spoor van vrees voor de „geheimzinnigheden" van het wereldvermaarde vestzakslagschip integendeel, wij zien bij de Engelschen

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 65