cieel nog heelemaal niet te zijn aangetast, al wordt het practisch ook volkomen door een andere mogendheid gedomineerd. We zullen in dit verband dan ook goed doen, niet aan een dadelijke verovering van Achter-Indië door een buitenlandsche mogendheid te denken veeleer zal hier sprake zijn van een langzame pene tratie waarvan het tempo door de algemeene wereldsituatie zal worden bepaald, uiteraard in verband met de economische en militaire krachten van een eventueelen agressor. Achter-Indië rijkt in het noorden aan Tibethet wordt bewoond door volken, die gedeeltelijk uit dit gebied stammen. Hier openen zich plotseling zeer wijde perspectieven. Dit verklaart mede de Japansche belangstelling voor Binnen-Mongolië, waardoor de weg om de noord naar datzelfde Tibet leidt. Er zijn in Nippon inder daad heel wat lieden, die van een dergelijke strategische omvatting van China op groote schaal droomen. Men achte haar ook vol strekt niet te phantastisch de Fransche opmarsch van Canada uit langs de groote meeren naar het dal van de Mississippi was in we zen precies hetzelfde, n.l. een geweldige omvatting van de Britsche koloniën in het oosten van Amerika. De verovering van Canada door Wolfe, gesanctionneerd door den vrede van Parijs in 1763, die een eind maakte aan den zevenjarigen oorlog tusschen Frank rijk en Engeland, verijdelde echter het Fransche streven. Zooals toen in Amerika zal thans in Azië de ontwikkeling der dingen in hooge mate afhankelijk zijn van de gebeurtenissen in andere streken. Met dat al zien we Japan zich langzaam maar zeker van de belangrijkste strategische etappen op den weg naar het boven geschetste doel meester maken. De bezetting van Tongking is maar een eerste stap, die echter weer de mogelijkheid opent, druk uit te oefenen op Saigon. Is eenmaal Indo-China geheel onderworpen, dan moet Thailand wel kleur bekennen. Het zou natuurlijk kunnen probeeren, zijn rol van bufferstaat te blijven volhouden, en inderdaad probeert het dit ook, gezien het kort geleden gesloten non-agressie-pact met Engeland, maar het is de vraag of het bij een dergelijke politiek kan en wil volharden. Is een opmarsch naar Burma van Thailand uit zeer goed uit voerbaar, tot dusver liep de geschiedenis juist in de andere richting de herhaalde invasies van Thailand hadden immer uit het westen plaats. De waterscheiding tusschen de Irawaddy, de hoofdrivier van Burma, en de Salmeen, de grensrivier, is niet veel hooger dan enkele honderden meters. De loop der rivieren in heel Achter-Indië, die practisch alle in de richting noord-zuid stroomen, geeft verder aan, hoe de verschillende bergketens hieraan evenwijdig loopen. Het moeilijke bergland in het noorden langs de grens van China vormt een natuurlijke hindernis, waarin slechts de dalen van enkele groote rivieren toegangspoorten hebben gesneden, welker 1145

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 69