De Kachin zijn aristocratisch georganiseerd, de leiding berust bij adellijke families. De adat is verder, dat de jongste zoon de bezittingen erft maar de ouderen het stamgebied moeten verlaten, vergezeld van een deel der van de familie afhankelijkendit dwingt natuurlijk tot landverhuizen. De andere volken kennen practisch geen adel, maar werden of worden direct door konings families autocratisch bestuurd. Het spreekt vanzelf, dat het contact met het Westen en de wes- tersche cultuur hier zeer eigenaardig moet werkenbasis en aanknoopingspunten ontbreken immers nog meer dan in China en Japan. Het merkwaardige is verder dat men, ofschoon er in deze contreien de eeuwen door zoo bloedig werd gevochten, toch in geen enkel geval van werkelijk krijgshaftige volken mag spreken. De vorsten dwongen hun onderdanen met geweld tot den krijgs dienst, waaraan die onderdanen zich als het even kon ook met alle middelen wisten te onttrekken. Het gewone verschijnsel doet zich daarbij voorde wilde bergvolken uit het noorden zijn meer gebrand op den strijd dan de rijstbouwers uit de vlakte. Zoo schijnen de Burmanen betere soldaten te zijn dan de Thai, maar het kan zijn, dat hier de Britsche leiding en aanvoering een woord meespreken. In de vorige aflevering van dit tijdschrift werd reeds een uit voerige beschouwing gewijd aan Indo-China. Wij kunnen er ons hier dus toe bepalen, iets naders betreffende Thailand en Burma mede te deelen, waarbij we het Maleische schiereiland buiten beschouwing kunnen laten, aangezien de weerkracht daarvan geheel wordt bepaald door de vesting Singapore en de troepen, die Engeland voor de verdediging kan missen. THAILAND. Nadat het een groot gedeelte van zijn historie in strijd met de Burmanen had doorgebracht, ving de moderne geschiedenis aan met het aan de macht komen van generaal Chakri, den stamvader van de tegenwoordige dynastie. Aangezien de regeeringsvorm tot 1932 volkomen absolutistisch was, waren paleisrevoluties aan de orde van den dag tot met Koning Chulalongkorn in 1868 een nieuwe area begon. Tijdens zijn lange regeering heeft hij contact met het Westen gezocht, buitenlandsche adviseurs in dienst genomen en gepro beerd zijn land te moderniseeren. De met de verschillende mogend heden gesloten verdragen waren echter in zooverre eenzijdig, dat zij voor de buitenlanders een bijzondere positie bedongen, zoodat de exterritorialiteit regel was, net als thans nog in China en voor 1911 in Japan. Dit is eerst onlangs door het sluiten van nieuwe handelsverdragen veranderd. Het absolutisme eischt krachtige figuren op den troon, vooral in Siam, waar men zelfs geen erf recht kende. Wel volgde meestal de oudste zoon den vader op, 1147

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 71