De Koning in rade kan zoowel het monetaire systeem als de invoerrechten regelen evenals het immigratie vraagstuk, hetgeen noodig was met het oog op de door de Burmanen niet gewilde immigratie van Hindoes. Er bestaat verder een uitgebreide con flicten-regeling. Er is een nationalistische groep, waaruit weer voor de zooveelste maal blijkt dat in het woordenboek der volken, dankbaarheid niet voorkomt, want inderdaad heeft Burma ontzettend veel aan de Britten te danken. Men werd door hen bevrijd van een tyran- niek despotisch bewind en eerst onder Britsch bestuur werd de rijstcultuur in de vlakte met kracht ter hand genomen. Als agrarisch land geheel op den export aangewezen, ondervond Burma den terugslag van de wereldcrisis zeer sterk, hetgeen in 1930 en 1931 tot opstanden voerde. Generaal Sir Charles Gewynn heeft in zijn werk Imperial Policing hier het een en ander over meegedeeld, en uit zijn verhaal blijkt heel duidelijk, hoe het verzet een nationalistischen achtergrond had. Hoewel de Britsche troepen bij het herstel van de orde en rust moeilijkheden ondervonden, welke in het alge meen voortsproten uit het ageeren tegen kleine benden in zeer lastig terrein, krijgt men niet den indruk, dat de Burmaansche opstandelingen zeer veel weerstand boden. Atjehers zijn het beslist niet. Gelijk reeds gezegd, zijn de Kachins druk bezig op vreedzame wijze de Burmanen terug te dringen, waardoor men aan de toekomst van den hoofdstam moet twijfelen. Het geheele land behoort practisch tot het stroomgebied van de Irawaddy, aan welker monding Rangoon ligt. Mandalay, aan het knooppunt van spoorwegen en de samenkomst van een aantal rivieren, is echter het centrum van het land. Hier begint ook de spoorlijn naar Lashio, vanwaar de bekende Burmaweg naar Kunming Burma en China verbindt. Het is langs dezen weg, dat de Engelschen sinds 19 October den in het Verre Oosten ver loren invloed trachten terug te winnen. De ontwikkeling van Yunnan en vooral ook van het zeer rijke Szechuan, de tegen woordige basis van Chiang Kai Shek, is voor Burma van groote beteekenis. De geografische ligging doet alleen gevaar dreigen uit het allerhoogste noorden en uit het zuid-oosten, gelijk in den aanvang vermeld. Misschien dat China zich in latere jaren eens zal herinneren, dat Burma in vroeger jaren tribuutplichtig aan het Rijk van het Midden is geweest, maar dat is voorloopig niet aan de orde. Het zwaartepunt van de gewapende macht ligt bij de politie, gelijk uit nevenstaand, in 1938 in de J.U.S.I.I. gepubliceerd, schema moge blijken. Van een modern leger is dus nog geen sprake; zouden buiten- landsche gevaren dreigen, dan zal men een beroep moeten doen 1153

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 77