8. STADS- EN LANDWACHTEN.3) STADSWACHTEN. Omtrent de taak der stadswachten bleek nog veel misverstand te bestaan. M.h.o. hierop werd in de pers een communiqué ver spreid. De inhoud komt in het kort neer op het volgende. De taak van de stadswacht vult die van de overige legeronder- deelen aan en bestaat in hoofdzaak uit plaatselijke bewakings- en beschermingsopdrachten in oogenblikken van acuut gevaar. Inzet ver buiten de stad en haar naaste omgeving ligt dus princi pieel niet in de bedoeling, evenmin als een optreden in eerste lijn in samenwerking met andere troepen. Slechts bij het afslaan van „verticale" aanvallen (valschermsoldaten) komt zij a.h.w. in eerste lijn. Het is derhalve aangewezen, dat van de stadswacht deel uit maken zij, die bij mobilisatie ter plaatse aan hun werk blijven. Dat zijn dus in de eerste plaats de reserve-, militie- en landstorm- plichtigen, behoorend tot de zg. „noodformatie" (waardoor de door velen hunner genoten militaire opleiding wordt benut, zoodat de daaraan bestede tijd en moeite niet verloren gaan), aangevuld met vrijwilligers, zoowel Europeanen als niet-Europeanen, Neder- landsch onderdaan zijnde. Op deze wijze zullen alle bevolkings groepen kunnen medewerken aan de verhooging van de veiligheid in hun eigen woonplaatsen. In feite komt het er dus op neer, dat de stadswachten in tijden van groote spanning, zooals den Haag en Rotterdam van 10 tot en met 15 Mei medemaakten, gewapend optreden. De leden laten dan hun werk, dat toch geen voortgang kan hebben, in den steek en zullen, dank zij hun vroeger verworven geoefendheid, waarde volle diensten kunnen verrichten ter betere verzekering van de orde en rust in den rug van andere legeronderdeelen, een zeer noodige en nuttige taak, zoowel in materieelen zin door het niet binden van troepenreserves aan bepaalde objecten in het achter land, als in moreelen zin doordat belet wordt, dat andere troepen in den rug worden aangevallen. Aan de laatste opgave van opgerichte stadswachten (Batavia, Bandoeng, Koetaradja, Medan, Palembang, Semarang en Soe- rabaia) kunnen thans worden toegevoegd Ambon, Djokjakarta, Pontianak, Singkawang en Soerakarta. In afwachting van de voor de stadswachten bestelde speciale bewapening werden pistolen aangekocht, welke naargelang van b Zie ook onder 9 in de rubriek „Uit den Volksraad". 1156

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 80