de geoefendheid der stadswachten zullen worden uitgegeven. Die te Medan, Batavia, Semarang en Soerabaia ontvingen reeds een aantal van deze pistolen met munitie. LANDWACHTEN. De Regeering heeft thans beslist, dat ook tot oprichting van landwachten zal worden overgegaan. In groote lijnen is de organi satie als volgt gedacht. In gebieden, waar een aantal ondernemingen zich op niet te groote afstanden van elkaar bevindt, wordt op elke onderneming een kern van gewapenden gevormd uit het aldaar woonachtige personeel der noodformatie, aangevuld met mogelijk nog aan wezige niet of niet meer dienstplichtige Nederlanders, en niet- Europeesch ondernemingspersoneel, mits Nederlandsch onderdaan zijnde (om de gedachten te bepalen tot een totaal per onderneming van minstens 15 man). Haar taak ligt in de eerste plaats op de eigen onderneming. Daarnaast, indien noodig en mogelijk, hulpverleening aan neven-ondernemingen, waartoe het nood zakelijk is, dat op iedere onderneming wordt beschikt over mid delen van versneld vervoer. Practisch gesproken komt elke onderneming voor een dergelijke landelijke wacht in aanmerking. Aangevangen zal echter worden met de cultuurcentra van zoodanige uitgebreidheid, dat het moge lijk zal zijn een afdeeling van 50 man te vormen, waaronder ongeveer 10 Nederlanders. Deze afdeelingen zullen in nader te bepalen centra worden geoefend. Om practische redenen (beschikbaarstelling wapening, hulp bij de opleiding enz.) zal het instituut der landwachten zich voors hands moeten beperken tot de cultuurcentra, gelegen in de nabij heid van garnizoenen. Wegens het zeer verspreide karakter dat het instituut zal ver krijgen, en het feit, dat het grootste deel der wachten uit tevoren nog niet geoefend niet-Europeesch personeel zal worden gevormd, zal de bewapening eenvoudig moeten zijn en derhalve bestaan uit bij het leger in gebruik zijnde geweren. Deze wapens zullen eerst in belangrijke hoeveelheid kunnen worden verstrekt, wan neer over de nieuwe legerbewapening wordt beschikt. Aanvan kelijk zullen dus, zoo eenigszins doenlijk, ook de op de onderne mingen reeds aanwezige geweren dienen te worden gebruikt. De landwachten zullen evenals de stadswachten deel uitmaken van het leger en dus ook in een nader vast te stellen uniform wor den gekleed. In de landwachten moet een middel worden gezien om met geringe kosten op korten termijn te geraken tot een welkome versterking van de defensie. Men moet hierbij niet vergeten de ervaringen in Nederland opgedaan, waar immers is gebleken, welk een verlammende invloed uitgaat van het optreden in den rug van 1157

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 81