het leger van al dan niet met een 5e colonne samenwerkende door de lucht aangevoerde troepen. Dit zoowel in steden als op het platte land mogelijke optreden kan bestaan uit een min of meer regelmatige militaire actie, welke uiteraard eerst zal kunnen aanvangen nadat de verspreid neerdalende vijanden zich tot troepeneenheden hebben vereenigd, of het karakter aannemen van een georganiseerde terreur van de burgerbevolking. In beide gevallen is het gunstigste tijdstip voor een tegenactie de periode gedurende en kort na de landing (neerdaling) omdat de vijand dan nog in zekere mate weerloos is. Het zal duidelijk zijn, dat gedurende deze periode eenige goede schutters de bedoelingen van den vijand volkomen kunnen doen mislukken. Gaat deze gelegenheid ongebruikt voorbij en heeft de vijand daardoor de kans gekregen, zich te organiseeren of onder de bevolking te mengen, dan kan slechts een krachtig militair optre den uitkomst brengen. Het is derhalve wenschelijk, het geheele achterland te bedekken met een net van gewapende groepen. Hoe dichter dat net is, hoe grooter de kans dat de vijand op het gunstigste tijdstip kan wor den bestreden. Rekening houdend met de zeer eenvoudige taak waarom het hier gaat, is het mogelijk daarvoor afdeelingen te bestemmen, welke geen grondige militaire opleiding hebben gehad. Een vereischte is echter, dat in elke afdeeling een goede samen hang bestaat, doordat de daartoe behoorende personen elkaar goed kennen en vertrouwen. Op tal van ondernemingen nu zijn deze voorwaarden aanwezig, zoodat het mogelijk zal zijn aldaar afdeelingen te vormen met den vereischten innerlijken samenhang. Wat de oefening van deze afdeelingen betreft, op vele onder nemingen zijn dienstplichtigen werkzaam, die bij de noodzakelijke oefeningen kunnen leiding geven of hulp verleenen. In betrek kelijk korten tijd zal het dus mogelijk zijn, vorenbedoelde gewa pende afdeelingen te organiseeren, welke organisatie bijdraagt tot de verdichting van het afweernet waarvan hiervoor sprake was. Het instellen van het instituut der landwachten komt tevens tegemoet aan het niet denkbeeldige gevaar, dat de bevolking zich ongeorganiseerd en onvoldoend bewapend op landende parachu tisten zou kunnen werpen. Van een dergelijk optreden is uiteraard niet alleen geen heil te verwachten, doch het doet zelfs de moge lijkheid ontstaan dat de vijand tot repressailles tegenover de burgerbevolking besluit. De aanwezigheid van georganiseerde, gewapende groepen zal een eigenmachtig optreden van de bevol- Evenals zulks bij de stadswachten het geval is, blijven de leden van de landelijke wachten ook in oorlogstijd hun dagelijkschen arbeid op de onderneming verrichten. Zij grijpen eerst naar de wapenen wanneer de vijand op de onderneming of in de omgeving is binnengevallen. 1158 king tcgcngciciii.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 82