1169 De hieraan voor betrokkenen verbonden passage- en transportkosten worden door den lande vergoed, waartoe in overleg met het kantoor voor Reiswezen een regeling is getroffen. Overigens worden aan de militaire gezinshoofden vergoedingen toegekend door toepassing van de Excursieorder, terwijl een toelageregeling voor de gescheiden gezinnen van burgerlijke landsdienaren door het Hoofd van het kantoor voor Reiswezen op overeenkomstige wijze is vastgesteld. (Hoofdbegr. '41 M. v. A., Oorlog.) 5. DE BUITENGEWESTEN. De verdediging van de groote eilanden van de buitengewesten is in hoofdzaak aan de zee- en luchtstrijdkrachten opgedragen, waarvan de sterkten nog aanzienlijk zullen worden uitgebreid. Aan de verdediging ook van die eilanden wordt groote waarde toegekend. Dat voor de verdediging van Java en Madoera bovendien een belangrijke strijdmacht te land is georganiseerd, vindt zijn reden hierin, dat Java vloot- en legerbasis is, zonder welke ook de verdediging in de buitengewesten niet goed mogelijk is. Als Regeeringszetel en centrum van de bestuurs- en economische orga nisatie hebben Java en Madoera in het defensiestelsel nog grootere betee- kenis dan de buitengewesten. (Als voren. Alg. gedeelte.) De meening van sommige leden, dat enkel wordt gedacht, aan moderni seering van de defensie op Java is niet geheel juist. Deze moderniseering wordt ook tot zekere daarvoor in aanmerking komende gebieden in de buitengewesten uitgestrekt. Voor zoover motoriseering op de meest vitale punten der buitengewesten militair-technisch mogelijk is en in het alge- meene defensieplan past, zal zij evenmin achterwege worden gelaten. (Als voren, Oorlog.) 6. DE VERSTERKING DER WEERMACHT. De verzekering kan worden gegeven zooals reeds in de „Algemeene Inleiding" (zie I.M.T. nr. 11, blz. 1071 e.v.) tot uitdrukking is gebracht dat inderdaad het uiterste zal worden gedaan om op korten termijn tot de zoo gewenschte versterking van de defensie te geraken en dat geen gelegenheid zal worden verzuimd tot aanschaffing van materieel, dat in het bewapeningsprogramma past. (Als voren, Alg. gedeelte.) Daarbij wordt z.n. van de in vredestijd gevolgde methoden afgeweken. De diplomatieke dienst is ten volle ingeschakeld. (Als voren, Oorlog.) Het ligt in het voornemen van de Regeering, nog dit jaar over te gaan tot uitbreiding van het Kabinet van den Legercommandant met een afdeeling „bevoorrading", waarvoor de nog in het loopende jaar vereischte credieten zullen worden gebracht op een den Volksraad binnenkort aan te bieden aanvullende oorlogsbegrooting. (Deze aanvullende begrooting is inmiddels ingediend. Zie blz. 1176 hierna.) Deze nieuwe afdeeling zal hoofdzakelijk belast worden met de coördineering van de aanschaffingen ten behoeve van de verschillende wapens en diensten, doch zal voorts van nut kunnen zijn bij de uitoefening door den Legercommandant van preventief toezicht op de doelmatigheid van de defensie-uitgaven met betrekking tot het leger. (Als veren, Alg. gedeelte.) De vraag of bij de opleiding en het onderricht van het personeel rekening wordt gehouden met de bestelde materialen zoodat, wanneer de bestellingen geleverd zijn, de verschillende eenheden ook dadelijk kunnen worden bemand, kan bevestigend worden beantwoord. (Als voren, Oorlog.) Bij de scholing en opleiding van het personeel wordt uiteraard ten volle rekening gehouden met de ervaringen in Nederland en in andere landen opgedaan, voor zoover deze uit de schaarsche gegevens beschikbaar zijn, alsmede met de eischen, welke de moderne oorlogvoering aan het weermacht apparaat stelt. (Als voren, Alg. gedeelte.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 93