1170 De toevoer van. vliegtuigen uit Amerika is bevredigend en geschiedt tot dusver volgens de terzake afgesloten contracten. De bestellingen van vlieg tuigen in Amerika omvatten het modernste materieel dat verkrijgbaar is. Hiervan kan zeker worden aangenomen, dat het in staat is tot minstens dezelfde prestaties, als door de Duitsche luchtmacht worden geleverd. De bestelde vechtwagens zullen deels met mitrailleurs, anderdeels met licht geschut worden bewapend. De terreingesteldheid h.t.l. stelt vrij nauwe grenzen aan het toelaatbare gewicht, en dus ook aan de bewapening der vechtwagens. Waar deze grenzen liggen, wordt thans nauwkeurig nagegaan van den uitslag van dit onderzoek zal het afhangen of ook sterker bewapende wegens dan de thans bestelde zullen worden aangeschaft. (Als voren, Oorlog.) 7. INDIË'S OORLOGSINDUSTRIE. Voortgegaan wordt met het verstrekken van orders aan de Indische industrie teneinde deze zoo veel mogelijk in te stellen op de vervaardiging van oorlogsbehoeften. (Als voren, Regeering en Hooge Colleges.) Binnen het raam der mogelijkheden wordt nog steeds krachtig gestreefd in de richting van zelfvoorziening van velerlei behoeften, vooral die van de defensie. Hoewel de uitschakeling van het vasteland van Europa van het wereld verkeer ongetwijfeld vertraging heeft veroorzaakt in de bestaande indus- trieele projecten, beteekent zulks geenszins, dat deze zijn losgelaten. Ver wacht mag worden, dat in de komende maanden aan de rij van reeds bestaande nieuwe zullen worden toegevoegd. In dit verband kan worden medegedeeld, dat in een vergevorderd stadium van uitvoering en voorbereiding zich bevinden de volgende projecten staal oven met walswerk ter verwerking van scrap, verwerking en raffinage van afvalkoper, enkele chemische fundamenteele bedrijven (caustic soda, zwavelzure ammoniak met annex salpeterzuurbereiding, springstoffen, cel- lulose-fabriek), aluminiumfabriek, groot glasbedrijf, fabriek voor gasmas kerkool. Voorts worden h.t.l., dank zij de goede samenwerking van enkele over heidsbedrijven en particulieren, reeds mijnen en snelvarende motorbooten ten behoeve der Marine vervaardigd. Zooals uit de opsomming van de in voorbereiding zijnde industrieën moge blijken, wordt zeer zeker aandacht besteed aan voor Nederlandsch-Indië fundamenteele bedrijven. Gewezen moge worden op de verwerking van staal, koper, aluminium en enkele takken van de chemische nijverheid, welke de vervaardiging van mest- en springstoffen op den voorgrond stellen. De verwerking van ijzererts is thans wederom in beschouwing genomen. Binnenkort zal een deskundige zich naar het buitenland begeven ten einde advies te kunnen uitbrengen over de benoodigde outillage. De chroom- en nikkelertsen worden thans, zooals bekend door de Boni- Tolo Maatschappij geëxploiteerd, terwijl bij genoemde maatschappij de bedoeling voorzit, eerlang de verwerking h.t.l. te entameeren. Hoewel gezamenlijke aanmaak van munitie met onze bondgenooten, in den letterlijken zin des woords, niet aan de orde is gesteld, vormt de productie van munitie in Britsche gebiedsdeelen ten behoeve van de weer macht in Nederlandsch-Indië een onderwerp van gedachtenwisseling en overleg tusschen de betrokken Regeeringen. Tevens ligt het in de bedoeling, te komen tot oprichting van een fabriek van klein-kalibermunitie in Nederlandsch-Indië. De ontvangen offertes en gegevens betreffende de daarvoor noodige machines en werktuigen worden thans bestudeerd. (Als voren, Alg. gedeelte.) De oprichting van een fabriek voor de vervaardiging van wapenonder- deelen is in overweging. De aanmaak van wapenonderdeelen e.d. bij de particuliere industrie h.t.l. maakt voorts goeden voortgang. De mogelijkheden van de oprichting van een vliegtuigfabriek kunnen niet worden afgemeten naar het aantal ingezetenen op zichzelf. Een vlieg tuigfabriek kan slechts dan bestaan, indien daarnaast beschikt wordt over

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 94