1172 aangepast aan de plaatselijke omstandigheden. Aangezien zij uitsluitend zijn bestemd voor bestrijding van den „vijand", verrichten zij een specifieke legertaak. Zij maken dan ook deel uit van het leger, zoodat de centrale leiding en de coördinatie met de taak van andere legereenheden verzekerd zijn. Daar uiteraard niet van te voren bekend is, in welke streken de vijand in den vorm van een vijfde colonne of van neerdalende parachutisten zal optreden, komt theoretisch elke plaats in aanmerking voor de organisatie van een stads- of landwacht. Elke opgerichte afdeeling zal er het hare toe kunnen bijdragen om de bewegingsvrijheid van het mobiele leger te ver- grooten en de algemeene veiligheid tegen vijandelijke aanslagen te verhoogen. Er zijn echter factoren, welke grenzen stellen aan de mogelijkheid tot oprichting van stads- en landwachten, waarvan als voornaamste worden genoemd de mate van bereidheid tot vrijwillige, belangelooze dienstneming en oefening, en de mogelijkheid tot het geven van behoorlijke militaire leiding en opleiding voor dit doel toch zal moeten worden beschikt over beroepsmilitairen en over voldoend geoefende reserve-officieren en dienst plichtige onderofficieren. Vandaar dan ook dat de mogelijkheid tot oprichting van een stads- of landwacht moet worden getoetst aan hetgeen uit practische overwegingen bereikbaar is. De commandanten van de stads- en landwachten worden van de noodige richtlijnen voorzien. Hierbij moet in aanmerking worden genomen, dat het een geheel nieuwe instelling betreft, waarbij zich verschillende vraagstukken voordoen, welke om een oplossing vragen. Bovendien spelen de plaatselijke verhoudingen en toestanden een groote rol. De verschillende moeilijkheden zijn, althans ten aanzien van de stadswachten, onderkend, zoodat te ver wachten is, dat een zooveel mogelijk algemeen geldende gedragslijn met als gevolg meer eenheid van handelen, in de toekomst zullen worden ver kregen. De meening van verschillende leden, dat stads- en landwachten deel moeten uitmaken van het leger wordt, zooals reeds is uiteengezet, volkomen gedeeld. De bemoeienis van particulieren zal zich slechts kunnen uitstrekken tot die onderwerpen, waaromtrent zulks door den legercommandant nood zakelijk of nuttig wordt geoordeeld. De leiding is uitsluitend in handen van de militaire gezaghebbenden. Voor inmenging ten deze van particulieren, cf zij behooren tot de Nederlandsche, dan wel Inheemsche of Chineesche bevolkingsgroepen, is geen ruimte. Omtrent de bereidheid van de Indonesische en Chineesche bevolkings groepen tot deelneming aan de stadswacht kan worden medegedeeld, dat over het algemeen, gelet ook op de omstandigheid, dat de stadswachten voor een groot deel nog in wording zijn, de animo bevredigend moet worden genoemd. Na hetgeen hiervoren reeds werd medegedeeld omtrent doel en organisatie van de stads- en landwachten mag worden vertrouwd, dat het te dien aanzien nog bestaande misverstand zal zijn opgeheven. Het verleenen van financieelen steun aan de oprichting van stads- en landwachten, indien en voor zoover de uit particulier initiatief verkregen fondsen niet toereikend blijken, is in strijd met den opzet. Van landswege worden reeds op ruime schaal de kosten, aan de stads- en landwachten verbonden, opgevangen. Zoo komen wapening en uitrusting, kleeding, als mede de exploitatiekosten van de motormiddelen geheel ten laste van den Lande. Voorts bestaat aanspraak op vrije geneeskundige behandeling en verstrekking van medicijnen voor ongevallen gedurende de diensturen overkomen, waaronder ook te verstaan opname en verpleging in de militaire ziekeninrichtingen als gevolg van dergelijke ongevallen. Ook zijn de pen sioensbepalingen, zooals die gelden voor dienstplichtigen met betrekking tot blijvende invaliditeit als gevolg van dienstverrichtingen op de stads- en landwachten van toepassing, evenals de uitkeeringen of pensioenen aan nagelaten betrekkingen in geval van ongelukken met doodelijken afloop in dienst overkomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 96