1174 organen behandelen, in de practijk leiden tot vertraging, welke zeker in deze tijden niet aanvaardbaar is. Het ongetwijfeld bestaande gevaar van overbelasting wordt vermeden door waar dit mogelijk is eenige decentralisatie toe te passen. (Als voren, Oorlog.) 11. CHINEEZEN IN HET LEGER. De uitspraak, dat de Chineezen in het leger zouden worden geweerd, acht de Regeering onjuist. De mogelijkheid van dienstneming heeft reeds tal van jiaren in beperkte mate bestaan zij is dit jaar verruimd door de toelating tot de opleiding voor vlieger, terwijl de mogelijkheid van verdere verruiming wordt nagegaan. Voorts moge de Regeering opmerken, dat het woord „misstand", hier gebruikt op grond van het feit, dat Chineesche families zich reeds eeuwen lang in Nederlandsch-Indië bevinden, misplaatst is. Immers, er zijn onder de autotochthone bevolking van Nederlandsch-Indië verschillende landaarden, voor welke de dienstneming in het leger niet is opengesteld. Het behoeft geen betoog, dat zulks niet geschiedt om landaarden te „weren" in den cngunstigen zin des woords, doch om de heterogeniteit in het leger, welke uiteraard de leiding, verzorging en onderlingen samenhang 'bemoeilijkt, niet grooter te maken dan noodig en wenschelijk is. Als voren, Alg. gedeelte.) 12. VERKEERSWEGEN IN OORLOGSTIJD. Het in de Java-Bode van 20 Augustus j.l. behandelde vraagstuk van instandhouding van onze verkeersmiddelen in oorlogstijd is door de Regee ring reeds in beschouwing genomen. De oplossing, die Zij heeft gekozen, berust op de overweging, dat het onderhouden en de herstellingen in oorlogstijd het best kunnen worden verricht door de organen, die reeds in vredestijd daarmede zijn belast en uit dien hoofde zoowel uit materieel als personeel oogpunt daarop zijn ingesteld en terzake beschikken over ruime ervaring. Daar Zij de sterkte van vorenbedoelde organen toereikend acht ter voor ziening in de behoeften welke in oorlogstijd zullen zijn te verwachten, 'komt het Haar onnoodig en, m.h.o. op andere, dringender personeele voorzieningen, zelfs ongewenscht voor, over te gaan tot oprichting van militaire korpsen spoorweg- en wegarbeiderstroepen. Wat de materieele zijde van het vraagstuk betreft kan worden medege deeld, dat het met de thans beschikbare middelen mogelijk zal zijn, elke verkeersstremming in redelijk korten tijd op te heffen. Niettemin is de suggestie van den schrijver van het artikel, z.g. standaardbruggen voor den herstellingsdienst op te leggen, nadere bestudeering waard. Opgemerkt wordt echter dat mocht tot aanschaffing van dit materieel worden besloten daarmede geruime tijd zal zijn gemoeid. (Als voren, Oorlog.) 13. DE LUCHTSTRIJDKRACHTEN. Het openen van de mogelijkheid tot het in vasten dienst opnemen van kortverband vliegers heeft van den aanvang af in het voornemen gelegen. Een voorstel tot het vastleggen van de daarbij te volgen regelen en het aantal, dat voor overgang in aanmerking zal kunnen komen, is in 'bewer king. (Als voren, Oorlog.) Den leden, die er op aandrongen, de sterkte der luchtmacht tot het uiterste op te voeren, kan worden verzekerd, dat voor dat doel alles wordt gedaan, wat op het oogenblik mogelijk is. Een ruim 'gebruik van transport vliegtuigen ten behoeve van het leger acht ook de Regeering wenschelijk, wijl het offensief vermogen der weermacht daardoor zal worden vergroot. Op aanschaffing van bedoelde vliegtuigen is dan ook gerekend, terwijl uiteraard de hier te lande aanwezige verkeersvliegtuigen eveneens voor dit doel zullen worden gebruikt. In de organisatie van de vloot behooren

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 98