7. ACHTER-INDIË door F. (Met een schets achterin dit nummer). ALGEMEENE STRATEGISCHE POSITIE. Achter-Indië, het schiereiland tusschen den Indischen Oceaan en den Pacific, in engeren zin tusschen de Golf van Bengalen en de Chineesche Zee, heeft een zeer groote strategische betee- kenis, culmineerend in Singapore, het groote station langs de zeeroute van het Westen naar den Stillen Oceaan, tegelijkertijd een der groote overseheephavens voor de producten van Neder- landsch-Indië. De ontwikkeling van het vliegwezen maakte Achter- Indië verder tot een der belangrijkste gebieden, niet alleen op den luchtweg naar Australië, maar naar heel Oost-Azië. Geen wonder, dat niet minder dan drie wereld-luchtlijnen elkaar hier ontmoeten de Air France, de Imperial Airways en onze onvol prezen K.L.M. Een Japansche verbinding bereikte voorts reeds Bangkok terwijl de Pan American Airways het voornemen koes teren, hun clippers van Manila beurtelings op Hongkong en Singapore te laten vliegen. Hoewel de Duitschers verschillende pogingen hebben ondernomen, meer in het noorden een lucht- verbinding tusschen China en het Westen tot stand te brengen, zal de zuidelijke route -nog ongeacht de betere atmosferische omstandigheden voorloopig van meer belang blijven door de geografische en economische voordeelen. Midden-Azië is voor het wereldverkeer voorshands nog niet van beteekenis, zoodat wan neer China weer eens tot rust zal zijn gekomen het luchtver keer zich langs de thans bestaande routes zal blijven ontwikkelen. In tegenstelling tot Britsch-Indië en Java is de bevolkingsdicht heid betrekkelijk gering te noemen. Voor een mogendheid, die meent een bevolkingsoverschot te moeten afstooten, biedt Achter- Indië derhalve nog mogelijkheid, daargelaten de vraag of het in de tropen zou kunnen aarden. Deze betrekkelijk geringe bevolkings dichtheid (op 1.800.000 km2 leven in Burma, Siam en Indo-China in totaal slechts 50 millioen menschen), gepaard aan de groote vruchtbaarheid der laagvlakten, maakt Achter-Indië verder tot het voornaamste rijst-produceerende gebied van de wereld. Rangoon, Bangkok en Saigon zijn dan ook de grootste rijst- havens van de wereld. Daar verder heel Oost-Azië in hoofdzaak 1143

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 67