9. DE SLAG VAN NEDERLAND. 1159 (Mededeelingen aan Ansta van den res. ofj.-waarnemer lste kl van den M.L.D. Dr. C. E. A. Harloff. Dr. Harloff, geoloog bij den Dienst van Mijnbouw en res. kap.-waarnemer der L.A., werd tijdens zijn verlof in Nederland gemobiliseerd, geplaatst bij den staf van het Depot Luchtstrijdkrachten te Rotterdam en aldaar te werk gesteld als hoofd van de opleidingen.) De 10de Mei. Toen den lOden Mei de inivasie plaats had, was dit allereerst merkbaar door het geweldig lawaai, dat daarmee gepaard ging. Honderden en nog eens honderden Duitsche vliegtuigen kwamen over en zij zetten o.a. een krachtigen aanval in op het vliegveld Waalhaven, dat werd bewaakt door een sterke bezetting, uitgerust met automatische wapenen. De bedoeling van den vijand was, den verdediger te neutraliseeren en daartoe wierp hij bommen uit. De bezetting weerde zich echter dapper met haar mitrailleurs en smaakte inderdaad het genoegen, een aantal vijandelijke vliegtuigen neer te schieten. Doch terwijl zij bezig was met den vijand in de lucht, werd zij besprongen door een anderen vijand, op den grond. Plotseling namelijk traden de vijandelijke parachutisten op, die rondom het vliegveld waren neergelaten. Het gevolg was, dat Waalhaven door den vijand overmeesterd werd. Van de bezetting, die 1500 man sterk was, zijn er, naar schatting 1000 gesneuveld en 500 door den vijand gevangen genomen. De overval had plaats tusschen 3.30 en 4.30. Om 5 uur landden de eerste Junkers 52-toestellen, elk bemand met 20 soldaten, die soms reeds uit het vliegtuig sprengen, terwijl het toestel nog aan het taxiën was. Op deze manier zijn een 2000 man geland. Een gedeelte van deze strijdmacht werd uitgerust met motorrijwielen, die aangebracht werden uit reeds gereed liggende schuiten. Het was dezelfde tactiek, die ook in Noorwegen (Oslo, Narvik) en elders was toegepast. Over de brug, die reeds in den vroegen morgen door vijandelijke troepen uit watervliegtuigen genomen was, rukten zij naar de n. stadswijken op. Zij bezetten het Maasstation en andere strategische punten en drongen ook den Coolsingel op. Toen kwamen echter de mariniers en een compagnie van het depot luchtstrijdkrachten en zij joegen den vijand over de Maas bruggen terug, waarna hij, tot de capitulatie, op genoemde plaatsen ook geen meter meer opgeschoten is. De toestand elders. Dezelfde methode als te Waalhaven hebben de Duitschers ook toegepast op de andere vliegvelden, doch die zijn enkele uren later weer in onze handen gevallen. Enkele vliegvelden waren door de onzen met obstakels onbruikbaar gemaakt, doch ook die werden met behulp van parachutisten genomen, ofschoon zij later weer door de onzen hernomen werden. Junkers 52-toestellen landden ook op verschillende plaatsen tusschen het Wassenaarsche Slag en den Hoek van Holland. Een groote afdeeling, die op het strand landde is door de daar passeerende „Van Galen" volledig in elkaar geschoten terwijl elders met deze vliegtuigen door onze pantser wagens en lichte tanks voorgoed is afgerekend.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 83