96 De Japanners zouden derhalve genoodzaakt zijn, te zorgen voor een voldoend sterk geleide voor het afslaan van alle aanvallen, hetgeen beduidt, dat zij de onderneming zouden moeten inzetten, öf met het uitzenden van hun slagvloot, die dan in nauwe wateren zou worden gewaagd aan mijnen, torpedo's en luchtbommen, of met het veronzijdigen van de vooruitgeschoven posten Hongkong, Manila en Ambon. De laatste oplossing moet wel worden gekozen want de eerste zou het ondenkbare risico meebrengen van verlies bij inleidende operaties van een of meer slageenheden van een vloot, die er slechts 10 bezit, en dat op een tijdstip, waarop de aankomst van overmachtige Amerikaansche strijdkrachten elk oogenblik zou kunnen worden verwacht. Voorts zou de oostelijke route onbruikbaar kunnen worden gemaakt door op het eerste teeken van vijan delijkheden de vooruitgeschoven basis op Palao te onderwerpen aan aan vallen uit de Philippijnen en van Ambon, aanvallen, die het onbruikbaar zouden kunnen maken voor hulpverleening aan den Japanschen opmarsch. Alles te zamen genomen mogen we met eenige reden besluiten, dat een Japansche aanval op N.-I. vooropgesteld een (garantie van dat gebied door de V.S. en Groot-Brittannië niet kan aanvangen voordat de Japanners Hongkong, Manila en Ambon hebben vermeesterd of minstens onbruikbaar hebben gemaakt als basis. Hongkong is kwalijk blootgesteld en geïsoleerd, maar het heeft een bezetting van 12.000 man goede troepen, goed uitgerust en goed voorzien van munitie, en is tactisch zeer sterk. Met de middelen, waarover de Japanners beschikken, zou het langen tijd misschien maanden duren, het te vermeesteren. Tsingtao, een veel minder sterke plaats met slechts de halve bezetting en open voor een rechtstreekschen aanval te land (Hongkong is een eiland hield het in 1914 meer dan 2 maanden uit tegen den Japanschen aanval. Manila wordt beschermd door de versterkte eiland Corregidor in de Baai van Manila, dat zeker in staat is, even lang stand te houden als Hong kong en misschien zelfs langer. Manila en de basis Cavite staan bloot aan een aanval van in den rug gelande troepen. Maar er zijn 11.000 man van het Amerikaansche leger1) plus ongeveer 20.000 man van het nieuwe Philip- pijnsche leger op het eiland Luzon. Voor Japan zou het roekeloos zijn, een tot het overwinnen van dezen weerstand in staat zijnde expeditie uit te zenden op een oogenblik, waarop haar verbindingen zouden blootstaan aan verbreking door de toesnellende Amerikaansche vloot. Wellicht zou voor Japan de beste verrassing bestaan uit een plotselingen aanval uit Palao. Ambon ligt meer dan 1000 mijl van Soerabaia en het zou moeilijk kunnen blijken te zijn, het intijds te versterken. Eenmaal in Japansche handen, zou het den weg ontsluiten naar Celebes en Borneo. Maar het zwakke punt van dit plan ligt in zijn afhankelijkheid van Palao. Bovendien ligt Ambon veel dichter bij Port Darwin dan bij Palao. In Pert Darwin bevindt zich een groote en zich nog steeds uitbreidende luchtbasis, waar de geheele beschikbare macht Australische bommenwerpers snel zou kunnen concentreeren ter ondersteuning van Ambon. Port Darwin beschikt boven dien over een verdedigde ligplaats voor de vloot, van waar lichte zeestrijd krachten en onderzeebooten de Japansche transportvloot zouden kunnen aanvallen. Ambon op zijn beurt beschermt Port Darwin tegen een directen aanval. Eén punt dient in dezen gedachtengang niet over het hoofd te worden gezien het bestaan van groote Japansche concessies te Davao op het eiland Mindanao, het zuidelijkste groote eiland van de Philippijnen. Hier arbeiden een 15.000 Japanners, van wie ongetwijfeld velen legerreservisten zijn. Er is daar een uitstekende haven en een burger vliegveld. Door zijn ligging zou Davao den Japanners van groot nut kunnen zijn als vooruitgeschoven De vorenbedoelde onthulling sprak van 10.000 man, 3 escadrilles jagers, 1 escadrille verkenners en 1 escadrille bommenwerpers. (Red.).

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 100