Als commentaar voegt de schrijver hieraan toe Amerikaansche deskundigen schatten dien tijdsduur inderdaad langer en zelfs véél langer dan 6 maanden. In de Christian Science Monitor merkten zij daaromtrent op (ontleend aan het A.l.D.) 102 De verdedigingsdriehoek van de vloot wordt gecompleteerd door de thuis- vloot, die haar basis heeft in de Japansche Zee, als bolwerk tegen Rusland. Slechts een zwaar „gepantserd" verdrag met Moskou zou de marine er toe kunnen bewegen, dit contingent merkbaar te verkleinen. Als verdedigers van het moederland beschouwen marine-officieren de Sovjet-Unie als Japan's grootste 'bedreiging. Hoewel zij een aanzienlijke strijdkracht als achterhoede-verdediging zou den achterlaten, meenen de marine-officieren dat de Vereenigde Staten even als Engeland het zich niet kunnen permitteeren, om een groote vloot voor de oorlogvoering in den Pacific te reserveeren. Zij verwachten eenige Ita- liaansch-Duitsche actie in den Atlantischen Oceaan om Amerikaansche een heden vast te houden, hoewel niemand de moeite neemt, uit te leggen, welke hulp de „As"-genooten zouden kunnen geven. Zoo zou een Pacific-conflict een guerilla-zeeoorlog beteekenen en Japan zou om twee redenen trachten een direct conflict met Amerikaansche een heden te vermijden. Ten eerste hebben zijn officieren een diep ontzag voor de gevechtwaarde van de Amerikaansche marine. Ten tweede meent men dat zij, door het gebruikmaken van hun vooruitgeschoven bases, inbegrepen Camranfa, in het voordeel zouden zijn bij een „hit-and-run" campagne. In werkelijkheid zou zulk een oorlog een geweldig risico voor Japan beteekenen. Afgezien van de relatieve kracht der beide vloten zou een ding op zichzelf beslissend kunnen zijn olie Het uitbreken der vijandelijkheden zou direct gevolgd worden door een Amerikaansch en Oost-Indisch embargo op olie. Japan kan nergens anders geschikte brandstof krijgen. Dus zou de vloot gedurende zijn strijd grooten- deels moeten opereeren met gebruikmaking van zijn reserves. Langdurige strijd over groote gebieden, wanhopige strooptochten over breed front en zware aanvallen op een eilanden-bolwerk (misschien wel de moei lijkste soort marine-aanval) zouden een diepe bres slaan in den beschikbaren voorraad. Bovendien zou het conflict met 'China zonder twijfel met hernieuwde kracht opvlammen, daar in dat geval Chungking meer daadwerkelijk wordt gesteund door de democratieën. Ook dit vraagt meer olie. Zelfs een Japansche overwinning binnen een periode van maanden hetgeen door Amerikaansche marine-experts onmogelijk wordt geacht zou den druk weinig helpen verlichten. Alle bronnen en raffinaderijen in Nederlandsch Oost-Indië zouden door de Nederlandsche verdedigers onklaar worden gemaakt en zes maanden of langer zou men noodig hebben om ze weer gereed voor productie te krijgen. Amerikaansche petroleum-technici leerden de oliemenschen in Borneo, Sumatra en Java, hoe zij een oliebron moesten bewerken met mijnen, zoo dat deze voor een behoorlijk langen tijd onklaar zou zijn. In den vorigen oorlog werden mijnen gelegd in oliebronnen op een diepte van 3 a 400 voet. Thans passen de Amerikanen methoden toe die veel meer afdoende zijn. Toen de bronnen in Ned.-Indië destijds werden aangeboord, duurde het 7 a 8 jaar voordat men een diepte onder het land oppervlak bereikte van verscheidene duizend voet. Een even lange tijd zal noodig zijn, ze opnieuw in exploitatie te brengen, nadat de bronnen door de thans gebruikte mijnen zullen zijn opgeblazen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 106