Zij kennen geen rust. Van 1873 tot het einde toe hebben zij hun deel in de pacificatie van Atjeh vele malen als deel uitmakend van de landingsdivisie, maar ook twee malen in 1873 en 1876 met compagnieën, uitsluitend uit mariniers bestaande. De band, daar gelegd tusschen het Koninklijk Nederlandsch-Indisch Leger en het Korps Mariniers, wordt op treffende wijze geteekend in de afscheidswoorden van den toenmaligen legercommandant ,,Laat de herinnering aan uw gevallen wapenbroeders U steeds dierbaar blijven het moet U een troost zijn, dat hun laatste rustplaats veilig is toevertrouwd aan de hoede van het Indische leger". In de verwaarloozing van en de bezuiniging op de weermacht der laatste decennia hebben de mariniers mede hun deel gehad zelfs een poging tot opheffing van het Korps werd gedaan. Ondanks dat van 19001923 de mariniers de gezantschapswacht te Peking betrokken, om daar het Nederlandsche gezag te doen eerbiedigen ondanks dat zij in 1929 oogenblikkelijk gereed stonden, naar West- Indië te vertrekken om op Curagao het Nederlandsche gezag te herstellen, waaraan Urbina een gevoeligen klap had toegediend ondanks dat zij in 1919 een transport Russen over zee geleidden naar Reval en daar de behulpzame hand boden bij de repatrieering van vele Nederlanders ondanks dat zij in 1922 driehonderd Chi- neezen van Amsterdam naar Hongkong brachten ondanks dat zij in 1932 een Nederlandsch passagiersschip met 470 man dienst- weigerende bemanning van voor Boulogne naar Rotterdam brach ten ondanks dat zij eenige malen in Shanghai de Nederlandsche driekleur te midden eener internationale troepenmacht hadden hoog gehouden. Nauwelijks was het dreigend gevaar van opheffing afgewend of zij hielpen mede bij het dempen van binnenlandsche onlusten, in Rotterdam en Amsterdam zij verwierven zich bijzonderen naam en plaatsten zich vooraan in de rij der internationale troepen, die in 1935 voor een rustig verloop van de volksstemming in het Saar- gebied hadden zorg te dragen in Mei van datzelfde jaar bezetten zij reeds de nog onafgewerkte kazematten op den Afsluitdijk, waar precies vijf jaar later de aanvaller den kop zou stooten, zóó hard, dat hij de wapenen neerlegde bij het eindsignaal, in de overtuiging, dat dit signaal hem gold. Kornwerderzand, Rotterdamwapenfeiten van de Zwarte Duivels Doch niet minder trotsch mag het Korps Mariniers er op zijn, dat het dertig van zijn mannen waren, die onze drie ge liefde Prinsessen veilig wisten te geleiden door het met God noch gebod achtende vijanden bezaaide Westland De wijze, waarop het zijn recht van bestaan heeft bewezen, kon niet eervoller. Moge het bloeien, groeien en uitgroeien tot een grooter, modern bewa pend en uitgerust deel van de weermacht. Tot heil van Nederland, waarvoor het immer zoo dapper en roemvol streed 9

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 13