„feitelijke" en een „tijdelijke" of „tegenwoordige" formatie, zoo dat ten slotte niemand meer wist hoe de vork in den steel zat. Zoo telden de „feitelijke" formatie van 1871 en de „tegenwoordige" formatie van 1880, beide gebaseerd op de formatie van 1854, 1342 officieren en 26.754 onderofficieren en minderen, resp. 1456 offi cieren en 30.525 onderofficieren en minderen. In 1879 werd den majoor der Mil. Adm. Diephuizen opgedragen, den knoop te ontwarren en voorstellen ter zake te doen twee jaren later was deze hoofdofficier met zijn taak gereed. Het resul taat werd neergelegd in de formatie van 1882 in het betrekkelijke formatie-besluit werd bepaaldelijk aangegeven, dat de dislocatie der onderdeelen zou worden vastgesteld door den G.G., die tevens de bevoegdheid bezat, de formatie onder nadere Koninklijke goed keuring in te krimpen en voor hoogstens 2 jaren tijdelijk uit te breiden, terwijl deze tijdelijke uitbreidingen telkens voor hoog stens 1 jaar konden worden verlengd. Voorts werden de verschil lende onderdeelen, overeenkomstig het voorstel van majoor Diep huizen, in de formatie in paragrafen opgenomen echter was de splitsing nog niet zoo ver doorgevoerd, dat uit de formatie de vredessamenstelling der onderdeelen kon worden opgemaakt. 1882. 1915. 13 Infanterie 18 veldbataljons a staf en 4 compagnieën, 4 depót-bataljons (totaal 9 Eur., 1 Amb. en Inl. compagnieën) en de garnizoens-infanterie, ■bestaand uit 10 garnizoens-bataljons (Atjeh, Z. en O. Borneo, Palembang Celebes, Menado, Timor, Amboina-Ternate, Sumatra's Westkust, W. Borneo, Sumatra's Oostkust en 2de Mil. Afd. op Java) en 5 garnizoens-compagnieën (Banka, Riouw, Bantam, Lampongs, Gheribon) voorts de subsistenten- kaders, de depóts en het str.afdetachement. Cavalerie 1 Regiment a staf en 4 eskadrons, 1 depót-eskadron en 1 deta chement te Makassar. ArtillerieOp Java de staf, 4 veld- en 4 bergbatterijen benevens 7 com pagnieën vestingartillerie. In de Buitenbezittingen de compagnie van Sumatra's Westkust, waarbij 2 sectiën gedragen bergartillerie, de compagnie van PalembangBenkoelen, 2 compagnieën in Atjeh en 4 compagnieën, resp. op Ban-ka-Riouw, Borneo, Amboina-Ternate en Celebes. Voorts magazijnen en werkplaatsen. Genie staf en 2 compagnieën op Java, Korps Geniewerklieden, 1 detachement in Atjeh en de magazijnen. Totale sterkte 1431 officieren en 28.386 onderofficieren en minderen. Infanterie o.m. 21 veldbataljons, 4 mitrailleur-compagnieën, 1 compagnie stelling mitrailleurs, het Korps Maréchaussée, 10 garnizoens-bataljons en 3 garnizoens-compagnieën!. Cavalerie Commandement, 4 veld-eskadrons, eskadron lijfwacht-cavalerie en 1 depót-eskadron. Artillerie: 2 afdeelingen veld a 2 batterijen, 1 afdeeling berg (idem), 2 batterijen berg, het depót veld en berg, 1 bataljon van 4 compagnieën en 6 zelf standige compagnieën vestingartillerie. Korps Genietroepen staf, 3 veldcompagnieën, 1 spoorweg- en telegraaf- compagnie, 1 depót-compagnie. Trein staf, 2 treincompagnieën en 1 treinafdeeling. Totale sterkte1.292 officieren en 34.592 onderofficieren en minderen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 17