dan is de afstandcorrectie per °/oo zijdelingsche waarneming WA meter sin a De grootte van deze correctie is zeer sterk aan verandering onderhevig. Het is voor de vuurleiding noodzakelijk, haar zeer snel te kunnen bepalen. De wijze waarop dit geschiedt is onder d aangegeven. Nadat deze correctie is aangebracht, wordt op het eerstvol gende vuurtempo afgevuurd. Vallen de schoten nu weer belangrijk buiten de waarnemingslijn, dan wordt naast een afstandcorrectie bovendien een correctie op den koers gegeven. Voortgaande op deze wijze, wordt de juiste koers van het doel steeds meer benaderd, met als gevolg dat de neiging der aanslagen om uit de waarnemingslijn te loopen, vermindert en de waar neming van het of liggen der aanslagen voor den waar nemer gezien, mogelijk wordt. c. Het brengen van het gemiddeld trefpunt op het doel. Nadat de aanslagen door het geven van corecties op den koers van het doel in de waarnemingslijn komen te liggen, terwijl zij er slechts langzaam (bij een kleine koersfout) uit zullen loopen, moet door het geven van geëigende correcties worden getracht, het gemiddeld trefpunt op het doel te brengen. Deze correcties moeten zoodanig zijn, dat in de waarnemingslijn afstandssprongen worden gemaakt. Deze afstandssprongen in de waarnemingslijn zijn voor de batterij een combinatie van een afstandssprong en een zijdelingsche correctie (zie fig. 18). Hierbij kunnen twee systemen worden gevolgd. Ie. Door het maken van afstandssprongen in de waarnemingslijn wordt het doel ingesloten tusschen twee afstanden (vorkgrenzen) De grootte van deze grenzen zal moeten afhangen van den hiermede te verkrijgen graad van zuiverheid in de zijdelingsche richting voor de batterij. Normaal zal het doel dienen te worden ingesloten tusschen 2 waarnemingsafstanden, welke 50 m (100 m) van elkaar verschillen. In dit geval zal vrijwel altijd een zuivere zijdelingsche richting voor de batterij zijn verkregen. De beoordeeling van de grootte van deze vork ligt bij den vuurleider. De grootte van 22 Figuur 18. Cop.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 26